Bulgaristan’daki sığınmacılar sorunu

- İçişleri Bakanı Bıçvarova: - "270 kilometrelik Bulgaristan-Türkiye sınırını eksiksiz olarak tel örgü ile kapatacağız" - "Türkiye’den geri kabul anlaşmasının uygulanmaması konusunda açık yanıt gelmiş değil"

Bulgaristan’daki sığınmacılar sorunu
22 Haziran 2016 Çarşamba 18:33

SOFYA (AA) - Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, uzunluğu 270 kilometre civarında olan Bulgaristan-Türkiye kara sınırının tamamına tel örgü çekileceğini bildirdi.

Bıçvarova, kara sınırında kısmi bir tel örgü engelinin kurulması durumunda yasa dışı yoldan geçmeye çalışan sığınmacıların açık olan yerlere yönlendirildiğini söyledi.

Geçen hafta hükümetin, tel örgünün tamamlanması için 44 milyon leva (22 milyon avro) ek finansman sağladığını anımsatan Bıçvarova, projenin eksiksiz bitirilmesi için 7 milyon avroluk bir yatırımın daha yapılmasının gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile ortak sınırın paralelinde polis timlerinin rahatlıkla hareket edebileceği bir karayolu inşa edildiğini, bu yolun hemen yanın ise tel örgü çekildiğini aktaran Bıçvarova, Bulgaristan’ın geri kabul anlaşmasına dayalı olarak Türkiye’ye geri yollamak istediği 200 yabancı ile ilgili halen yanıt alamadığını bildirdi.

Bıçvarova, "Türkiye’den geri kabul anlaşmasının uygulanmaması konusunda açık yanıt gelmiş değil." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×