Bulgaristan’daki kraliyet ailesinin mülkleri

-Bulgaristan’da kraliyet ailesine ait olduğu idida edilen bir saray daha kamulaştırıldı

Bulgaristan’daki kraliyet ailesinin mülkleri
17 Temmuz 2016 Pazar 18:04

SOFYA (AA) - Bulgaristan’ın eski kralı ve eski başbakanlarından Simeon Sakskoburgotski, kraliyet ailesine ait olduğunu iddia ettiği mülklerinden birini daha kaybetti.

Yüksek Temyiz Mahkemesi (VKS) Sakskoburgotski’nin kız kardeşi Maria-Luiza Horbok ile sahibi olduğunu iddia ettiği Borovetz tatil merkezinde bulunan Sarıgöl Sarayı’nın devlete iade edilmesine karar verdi.

VKS, karar gerekçesinde, Sakskoburgotski ailesinin kraliyet mülklerinin sahipliği konusunda iddia edebilmesi için Parlamentonun özel bir yasa çıkartması gerektiğini belirtti.

Simeon Sakskoburgotski, 2012 yılında yine ailesine ait olduğunu iddia ettiği, Kriçim adlı başka bir sarayı daha kaybetmişti.

Bulgaristan devleti ile kraliyet ailesinin mülkleri konusunda birçok davada taraf olan Sakskoburgotski, 2001-2005 döneminde ülkenin başbakanlığını yaparken Sitnyakovo, Tzarska Bistritza ve Varna’daki üç saray ve malikanenin yanı sıra Rila dağında 16 bin dönüm ormanı da zimmetine geçirmişti. Bu mülkler ile ilgili daha önce açılmış davalar sürüyor.

Ailesinin mülkleri konusunda halk tarafından “aşırı talepkar” olarak görülen Sakskoburgotski, otorite kaybına uğrayarak, önce kendi adına kurdurduğu İkinci Simeon Ulusal Hareketi (NDSV) adlı siyasi partiyi, ardından siyaseti de terk etmek zorunda kalmıştı.

Bulgaristan Komünist Partisi (BKP) 1946 yılında yaptırdığı denetimli referandumla o gün 6 yaşında olan Sakskoburgotski’yi yurt dışına sürgüne yollamıştı. Komünist yönetimin 1989'da çökmesiyle ülkesine dönen Sakskoburgotski, siyasi çalışmalarına paralel olarak kraliyet ailesine ait olduğunu iddia ettiği mülklerin geri alınması konusunda davalar açmıştı. Başbakanlığı döneminde Sakskoburgotski ailesi, tahmini değeri 580 milyon dolarlık mülkün sahibi olmuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×