Bulgaristan uyruklu ATM dolandırıcıları İzmir'de yakalandı

- Bankaların ATM'lerine yerleştirdikleri düzenekle başkalarına ait kredi kartı bilgilerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptığı belirlenen Bulgaristan uyruklu 3 kişi tutuklandı - Şüphelilerle birlikte 10 kart kopyalama aparatı, 3 gizli kamera düzeneği, çok sayıda aparat yapım malzemesi, kopyalanmış kartların bilgilerinin aktarılmasına yarayan 16 manyetik şeritli kart da ele geçirildi

Bulgaristan uyruklu ATM dolandırıcıları İzmir'de yakalandı
20 Haziran 2017 Salı 16:01

İZMİR (AA) - İzmir'de başkalarına ait banka ve kredi kartı bilgilerini ATM'lere yerleştirdikleri düzenekle kopyalayarak hesaplarını boşaltmak isteyen Bulgaristan uyruklu 3 zanlı tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Karşıyaka ilçesinde bir bankaya ait ATM'ye kart kopyalama aparatının takılı olduğunun görülmesi üzerine çalışma başlattı.

Çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye alan ekipler, şüphelilerin Bulgaristan plakalı bir araçla gelen 3 kişi olduğunu tespit etti.

Plaka tanıma sistemi kayıtlarından aracın geliş güzergahını inceleyen ekipler, zanlıların Bulgaristan'dan Kırklareli Dereköy Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptıklarını belirledi.

Otomobilin İzmir'e geliş güzergahını kontrol eden ekipler, şüpheliler Panoyat Pavlov S. (45), Manol Tamov G. (47) ve Rodostin Donchev S'nin (54) Aliağa ilçesinde bir otelde konakladıklarını, buradan da kent merkezine gelerek ATM'ye düzenek yerleştirdiklerini tespit etti.

Takip edildiklerini anlayan zanlılar, aynı güzergahtan Türkiye'yi terk etti.

- İkinci kez gelince yakalandılar

Ekipler, söz konusu kişilerin 15 Haziran'da yeniden Türkiye'ye geldiğini ve Aliağa'da daha önce kaldıkları otele yerleştiklerini belirleyince operasyon yaptı.

Operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte bir dizüstü bilgisayar, 5 cep telefonu, 5 hafıza kartı, 10 kart kopyalama aparatı, 3 gizli kamera düzeneği, çok sayıda aparat yapım malzemesi, kopyalanmış kartların bilgilerinin aktarılmasına yarayan 16 manyetik şeritli kart ele geçirildi.

Emniyette suçlarını itiraf eden zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

- Aparatları dizüstü bilgisayara gizlemişler

Zanlıların sınır kapısından geçerken dikkat çekmemek için kart kopyalama aparatları ile şerit halindeki gizli kamera düzeneklerini dizüstü bilgisayarın içinde sakladıkları belirlendi.

Otel fiyatlarının uygun olması ve kent merkezine yakınlığı nedeniyle Aliağa'yı tercih ettiklerini söyleyen şüphelilerin, Türkiye'de bilgilerini ele geçirdiği hesaplardaki parayı Bulgaristan'da çekmeyi planladıkları, ancak polisin dikkati sayesinde yakalandıkları belirtildi.

Şüphelilerin profesyonel olduğu, ellerindeki düzenek ve teknik malzemelerle çok kısa sürede milyon dolarlık dolandırıcılık yapabilecek düzeyde olduğu kaydedildi.

- Emniyetten uyarı

Bu arada İzmir Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, vatandaşlar bankaların ATM'lerindeki işlemlerinde mağdur olmaması için uyarıldı.

Vatandaşların hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiği belirtilen açıklamada, "ATM'lerde işlem yaparken şifre girildiği sırada olası bir şifre görüntüleme düzeneğine karşı tuş takımını kapatmak üzere perdeleme yapılmalı. ATM'lerin çevresinde gözetleme yapan şüpheli şahıslar ya da kart giriş haznesi, para çıkış haznesi, tuş takımı gibi kısımlarda herhangi bir kabarıklık veya anormal durum fark edilmesi halinde ATM cihazına müdahale etmeden banka veya güvenlik güçlerine haber verilmelidir." ifadeleri kullanıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×