BTC'den Ceyhan'a 332 milyon ton petrol taşındı

BTC'den Ceyhan'a 332 milyon ton petrol taşındı
22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:31

BAKÜ (AA) - Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile 2006 yılından bugüne kadar 332 milyon ton petrol taşındığı bildirildi.

British Petroleum (BP) Azerbaycan ofisinin açıkladığı verilere göre, BTC Petrol Boru Hattı ile faaliyete başladığı 2006 yılından bugüne dek Ceyhan Limanı'na 332 milyon ton (2,49 milyar varil) ham petrol taşındı.

BP'nin verilerinde, Ceyhan'a on yıl zarfında taşınan petrolün 3 bin 278 tankere yüklenerek dünya pazarlarına gönderildiği kaydedildi.

Bu yılın ilk altı ayında ise söz konusu hatta 17,3 milyon ton (130 milyon varil) petrol sevkiyatı gerçekleştirildi.

BTC Petrol Boru Hattı ile daha çok Azeri-Çırak-Güneşli yatağından çıkarılan petrol ve Şahdeniz yatağından çıkarılan kondensat taşınıyor. 1768 kilometrelik bu hatla Azerbaycan'ın yanı sıra Türkmenistan ve Kazakistan'ın petrolünün taşıması da sağlanıyor.

- Şahdeniz 2'de işlerin yüzde 77'si tamamlandı

Güney Kafkasya, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) hatlarından oluşan Güney Gaz Koridoru ile Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz sağlayacak olan Şahdeniz 2 yatağında çalışmaların başarıyla sürdürüldüğü belirtildi.

İlk doğalgazın akışının 2018'de sağlanması planına uygun olarak çalışmaların devam ettiği ve mühendislik, teçhizat, inşaat işleri de dahil olmakla, projenin yüzde 77'sinin tamamlandığı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×