Brüksel’de iftar programı

- AB Bakan Yardımcısı Şahin: - "Biz Türkler sadece güzel zamanları ve sofraları paylaşmıyoruz. Coğrafyası neresi olursa olsun acıları da paylaşıyoruz.” - Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Reynders: - "Bizler dünyadaki bütün teröristlerle aynı metot ve enstrümanlarla mücadele ediyoruz. Bizler, NATO’da birlikteyiz ve Türklerle NATO’da çalışmaktan memnuniyet duyuyorum.”

Brüksel’de iftar programı
24 Haziran 2016 Cuma 02:32

BRÜKSEL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türk Telekom Mobile Belçika, Brüksel’de iftar programı düzenledi.

Hotel Le Plaza’da gerçekleştirilen etkinliğe katılan AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, “Biz Türkler sadece güzel zamanları ve sofraları paylaşmıyoruz. Coğrafyası neresi olursa olsun acıları da paylaşıyoruz.” dedi.

Acıların paylaşılması gerektiğini belirten Şahin, acının coğrafyası farklı olsa da eşit bir şekilde tüm insanların paylaşmasını beklediğini söyledi.

Şahin, Türkiye’nin AB sürecini kararlılıkla sürdürdüğünü anımsatarak, “Avrupalı dostlarımızdan terörle ilgili konuda bir tanım sorunu yaşamak bizi üzüyor. Eğer Türkiye’yi, Ankara’yı güvenli kılamazsak Brüksel’i, Paris’i, Berlin’i güvenli kılmanın mümkün olmadığını anlamak zorundayız.” diye konuştu.

Programa katılan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, “Bizler dünyadaki bütün teröristlerle aynı metot ve enstrümanlarla mücadele ediyoruz. Bizler, NATO’da birlikteyiz ve Türklerle NATO’da çalışmaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Belçika’dan çok sayıda yabancı savaşçının Suriye ve Irak’a gittiğini ancak bunların arasında hiçbirinin Türk kökenli Belçikalı olmadığını belirten Reynders, Türk toplumunun Belçika’daki rolünün arttığını hatırlattı.

Reynders, Türkiye’yle 30 Haziran'da Brüksel'de "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33 nolu faslın açılacağını anımsatarak, Belçika için Türkiye’yle yeni fasıl açmanın önemli olduğunu kaydetti.

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeki Güvercin , MÜSİAD’ın Brüksel bürosunun açıldığından beri çok önemli işlere imza attığını anlatarak, kurumlarının faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Türk Telekom Uluslararası Operasyonlar Direktörü Kağan Karamanoğlu ise ramazan ayında dayanışma, paylaşma ve beraber olma duygularının önem kazandığına dikkati çekerek, bunun benzer şekilde tüm yıla yayılması gerektiğini söyledi.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan iftar programına, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay, MÜSİAD Brüksel Temsilcisi Alperen Özdemir’in yanı sıra çok sayıda Belçikalı ve Türk davetli katıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×