Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları

- Senato komitesi, Devlet Başkanı Rousseff'in yargılanmasının önünü açan önergeyi kabul etti

Brezilya'daki yolsuzluk iddiaları
06 Mayıs 2016 Cuma 22:24

SAO PAULO (AA) - Brezilya'da Senato tarafından oluşturulan komite, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in mahkemede yargılanmasının önünü açan gensoru önergesini kabul etti.

Devlet Başkanı hakkında yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayan 21 üyeli komitede, 15 üye önergenin Senato'ya gönderilmesi için Rousseff aleyhine evet oyu kullanırken, beş üye sürece son verilmesi yönünde oy kullandı. Komite başkanı ise oy kullanmadı.

Rousseff ile ilgili yasal süreci takip etmesi için parlamento tarafından görevlendirilen Senatör Antonio Anastasia, oylama ile ilgili yaptığı açıklamada, Rousseff'in mali hukuku ihlal ettiğine inanmak için sebepler olduğunu söyledi.

Muhalefetteki Brezilya Sosyal Demokrasi Partisi (PSDB) üyesi Anastasia, "Bu noktada, durumun kabul edilip edilmemesi gerektiğine bakıyoruz ve ben kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Önergenin kabulü için gelecek hafta çarşamba günü Senato'da yapılacak oylamada, 81 üyeden 41'inin devlet başkanı hakkında soruşturma açılması yönünde oy kullanması gerekiyor.

Kendisini "kurban" olarak niteleyen Rousseff, yasal mücadelesine devam edeceğini ifade etmişti.

Geçen ay kongrenin alt kanadında yapılan ve devlet başkanının yargılanmasının önünü açan gensoru, 137'e karşı 367 oyla kabul edilmişti. 7 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamaya 2 milletvekili katılmamıştı.

Yolsuzluk davası açılıp açılmamasının oylanacağı Senato'da aleyhine sonuç çıkması durumunda Rousseff'in görevi 180 günlüğüne askıya alınabilecek ve 6 aylık yargılanma süreci boyunca yerine Devlet Başkan Yardımcısı Michel Temer geçecek.

Roussef'in görevden alınması halinde Temer, 2018'deki seçime kadar devlet başkanı olarak görev yapacak.

Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Başlangıcı 2014 yılına dayanan soruşturma kapsamında şu ana kadar aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının da bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×