Bosna Hersek'teki "Sırp Cumhuriyeti Günü" referandumu

- Bosna Hersek Anayasa Mahkemesince "anayasaya aykırı" olduğu belirtilen referandumda, 9 Ocak’ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanması onaylandı

Bosna Hersek'teki

BANJA LUKA (AA) - Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) yapılan "anayasaya aykırı" referandumda 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanması kabul edildi.

RS'de, 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanması için dün yapılan referandumun nihai sonuçları açıklandı.

"Referandumu Düzenleme Komisyonu" Başkanı Sinisa Karan, düzenlediği basın toplantısında, referanduma katılımın yüzde 55,7 olduğunu söyledi.

Seçmenlerin yüzde 99,81'inin referandumda yöneltilen "9 Ocak’ın Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlanmasını destekliyor musunuz?" sorusuna "Evet" yanıtı verdiğini belirten Karan, sandık başına gidenlerin yüzde 0,19'unun ise "Hayır" seçeneğini işaretlediğini aktardı.

Karan, dünkü referandumun olaysız tamamlandığını kaydetti.

- Anayasaya aykırı referandum

Bosna Hersek'te Sırp Cumhuriyeti'nin kurulmasına ilişkin bildiri 9 Ocak 1992'de kabul edilmişti. Bu nedenle bu tarih, entite sınırları içerisinde "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanıyordu.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, geçen yıl kasım ayında aldığı kararla, "Sırp Cumhuriyeti Günü"nün kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğuna hükmetmiş ve ilgili kanunun değiştirilmesini istemişti. Mahkeme, gerekçeli kararında, 1992 yılındaki bildirinin ülkedeki Boşnak ve Hırvat temsilcilerin katılımı olmadan kabul edildiğini ve tek taraflı olduğunu belirtmişti.

Mahkemenin kararını hiçe sayarak 9 Ocak’ı kutlamaya devam edeceklerini açıklayan Bosnalı Sırplar, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı entite sınırları içinde referanduma gitme kararı almıştı. Geçen hafta konuyu görüşmek üzere yeniden toplanan Anayasa Mahkemesi üyeleri, yapılması planlanan referandumun da anayasaya aykırı olduğuna ve durdurulması gerektiğine karar vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×