Borsa İstanbul'da "Şehitler ve Gaziler Anıtı" açıldı

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: -"O gece hiç kimse vatansever olmaktan başka bir sıfat taşımadı. O gece sadece FETÖ ve onun piyonları değil, tüm dünya bir kez daha gördü ki bu millet isterse her türlü zorluğu alt etmeyi başarır"

Borsa İstanbul'da
05 Ağustos 2016 Cuma 16:42

İSTANBUL (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "O gece hiç kimse vatansever olmaktan başka bir sıfat taşımadı. O gece sadece FETÖ ve onun piyonları değil, tüm dünya bir kez daha gördü ki bu millet isterse her türlü zorluğu alt etmeyi başarır." dedi.

Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi esnasında Borsa İstanbul'da (BİST) şehit edilen Fatih Satır ve Mehmet Şevket Uzun için düzenlenen törene katıldı.

BİST'in Emirgan'daki binasında gerçekleştirilen ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Kaya, 15 Temmuz'da milletçe yaşanan ihanette BİST'in hainlerin eline geçmemesi için şehit olanlara rahmet diledi.

Kaya, o geceyi asla unutmayacaklarını belirterek, "Sinsi emellerine kan dökerek, bomba yağdırarak kurşun sıkarak ulaşmak isteyen, gözü dönmüş bir grup hainin ne denli vahşet içinde olabileceklerini o gece gördük. Ellerinde tanklar, uzun namlulu tüfekler üzerimize bombalar yağdırdılar. Sikorskylerle ateş açtılar. Her şeyi ince ince hesap etmişlerdi. Cumhurbaşkanımızı nasıl öldüreceklerini dahi ince ince hesaplamışlardı. Ama hesap etmedikleri bir şey vardı o da bu şanlı milletin varlığıydı. Vatanını kendi canından daha çok seven kadınlarımızı, çocuklarımızı bu vatanın yiğit evlatlarını hesap etmemişlerdi." diye konuştu.

Astsubay Ömer Halisdemir'i de rahmetle andığını aktaran Kaya, sokağa dökülen milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

Kaya, milletin canı pahasına vatanını ve demokrasisini koruduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Biliyoruz ki vatan sağ oldukça onlar da huzur içinde olacaklar. O gece herkes meydanlardaydı. İşçimiz, memurumuz, gazetecimiz, esnafımız... O gece hiç kimse vatansever olmaktan başka bir sıfat taşımadı. O gece sadece FETÖ ve onun piyonları değil, tüm dünya bir kez daha gördü ki bu millet isterse her türlü zorluğu alt etmeyi başarır. O gece şehit olan 240 vatandaşımızın, 2 bin 191 gazimizin ve ülkemizin dört bir yanında sokağa dökülerek darbeye karşı duran binlerce insanımızın dünyaya öğrettiği budur. Darbeciler 15 Temmuz'da millet iradesinin tecelligahı olan Meclis'e, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, BİST'e, emniyet binasına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve daha birçok yere saldırarak ne derece alçalabileceklerini gösterdiler."

FETÖ ve buna destek verenlerin devletin bütün kurumlarından temizlendiğini anlatan Kaya, FETÖ mensuplarının yaptıklarının hesabını vereceğini vurguladı.

Kaya, milletin 15 Temmuz gecesi siyaset üstü bir duruş sergilediğini anlatarak, bu birlik ve beraberliğin bozulmayacağını söyledi.

BİST Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise darbe girişimi esnasında şehit olanların rahmetle andıklarını dile getirerek, o gece halkın direnişinin tarihe geçtiğini söyledi.

Karadağ, gazilere acil şifalar temennisinde bulunarak, "Açılışını yapacağımız anıt ile şehitlerimizi aziz hatırasını hep birlikte yad ediyor ve gazilerimizi şükranla anıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından BİST bahçesinde düzenlenen "Şehitler ve Gaziler Anıtı"nın açılışı yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×