Bodrum'da deniz ve çevre temizliği etkinliği

- Denizde ve kıyıda düzenlenen temizlik etkinliğinde, denizden çok miktarda atık malzeme çıkarıldı - Atıklar arasına sıkışan deniz canlıları, dalgıçlarca kurtarılarak yeniden suya bırakıldı

Bodrum'da deniz ve çevre temizliği etkinliği
25 Mayıs 2016 Çarşamba 13:03

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Bodrum ilçesinde, denizden ve kıyıdan yapılan temizlik çalışmasında çok miktarda atık malzeme çıkarıldı.

Bodrum Belediyesi tarafından "Denize En Çok Mavi Yakışır" projesi kapsamında düzenlenen deniz ve kıyı temizliği etkinliği, Torba Mahallesi'nde devam etti.

Torba Balıkçı Barınağı'nda öğrencilerin de katılımıyla yapılan etkinlikte, denizden kısa sürede onlarca kilogram ağırlığında atık malzeme çıkarıldı.

Aralarında kamyon ve otomobil lastiği, plastik, cam ve metal atıkların da bulunduğu birçok atık malzemenin çıkartıldığı çalışmayı çevredeki vatandaşlar da izledi. Lastiklerin arasına sıkışan yengeç, ahtapot ve yavru balıklar, kurtarılarak yeniden denize bırakıldı.

Etkinliği izleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gazetecilere yaptığı açıklamada, deniz temizliği etkinliklerinde sona yaklaştıklarını söyledi.

Temizlik çalışmasının 2 yıldır devam ettiğini ifade eden Kocadon, "Bizi sevindiren bir şey var, denizde atık malzemede her sene biraz daha azalma yaşanıyor. Torbaya baktığımız zaman geçen yıl ile bu sene arasında biraz daha azalma görünüyor." dedi.

Kampanyanın oldukça beğenildiğine dikkati çeken Mehmet Kocadon, şöyle konuştu:

"Çevreyi temiz tutma bilincini aşıladığımızı düşünüyorum. Bodrum Belediye personeli de oldukça fedakarlık gösterdi. Denize En Çok Mavi Yakışır kampanyası, bir üniversite tarafından da 40 bin kişi arasında yapılan anketle birinci seçildi. Yaptığımız bu çalışmanın da ne kadar doğru olduğunu gördük."

Temizlik çalışması, dalgıçlar tarafından su altı kameralarınca saniye saniye kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×