BM'nin Halep'e insani yardım çağrısı

- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby: - "Şiddeti azaltacak her türlü çabayı destekleyebiliriz. Bu küçük çocuk (Ümran Daknes) gibi insanların acı çekmesini önleyecek her bir gayreti destekleyebiliriz" - "48 saat için de olsa bombalamayı durduracak samimi çabalara burun bükmeyeceğiz ancak bu uzun vadeli bir çözüm değil" - "Suriye'de ülke genelinde çatışmaların sonlandırılmasına dair bir anlaşmanın kalıcı şekilde uygulanabilmesi için Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz"

BM'nin Halep'e insani yardım çağrısı

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Birleşmiş Milletler'in (BM) "Halep'e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi" çağrısına ilişkin, şiddeti azaltacak her türlü çabayı, 5 yaşındaki Ümran Daknes gibi insanların acı çekmesini önleyecek her bir gayreti destekleyebileceklerini bildirdi.

Kirby, günlük basın brifinginde Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaşa dair soruları da yanıtladı.

Bakanlık sözcüsüne, ABD Başkanı Barack Obama'nın 5 yıl önce ilk kez "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed gitmeli." dediği ancak onun hala görevini sürdürdüğü hatırlatılarak, Esed'in gitmesine dönük bir politikanın yanlış olup olmadığı soruldu.

Obama'nın o günkü sözlerinden sadece belirli kısımları alarak değil, tamamını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılması gerektiğini belirten Kirby, ABD Başkanı'nın Esed'in Suriye halkı için kenara çekilme vaktinin geldiğini söylediğini anlattı.

Kirby, Obama'nın ayrıca ABD'nin Suriye'de böyle bir değişim yaptıramayacağını, liderlerini belirlemenin Suriye halkına bağlı olduğunu ancak Esed'in bu değişimin önünde engel teşkil etmemesi için baskı uygulayacaklarını dile getirdiğini aktardı.

Obama'nın o günkü sözlerinin ardından ABD yönetiminin bu doğrultuda birçok adım attığını vurgulayan Kirby, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de Suriye meselesinin siyasi çözümü için Rusya'nın aralarında bulunduğu bazı ülkelerle çaba harcadığını kaydetti.

- Hava saldırısında yaralanan Suriyeli çocuk

Bir soru üzerine, Suriye'de rejim ya da Rus uçakları tarafından Halep'in El Katerji Mahallesi'ndeki sivil yerleşim yerine 17 Ağustos akşamı düzenlenen saldırıda yaralanan 5 yaşındaki Ümran Daknes'e değinen Kirby, "O küçük çocuğun videosunu, fotoğraflarını kaçınız gördü? O daha 5 yaşında. Hesaplamama göre, bu küçük çocuğun hayatında savaş, ölüm, yıkım, açlık olmayan bir günü olmadı." ifadelerini kullandı.

Daha sonra bakanlık sözcüsüne, "Halep'e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi" çağrısıyla ilgili bir soru yöneltildi.

Geçici, kısa ömürlü ve bölgesel ateşkeslerin ötesine geçebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Kirby, şöyle konuştu:

"Şiddeti azaltacak her türlü çabayı destekleyebiliriz. Bu küçük çocuk (Ümran Daknes) gibi insanların acı çekmesini önleyecek her bir gayreti destekleyebiliriz. 48 saat için de olsa bombalamayı durduracak samimi çabalara burun bükmeyeceğiz ancak bu uzun vadeli bir çözüm değil. Bizim burada başarmak istediğimiz bu değil. Rusya'nın bu önerilerinin teknik konuları üzerinde anlaşmaya ulaşmak için bizimle çalışması önemli. Bakan Kerry, bunların iyi bir niyetle tam anlamıyla uygulanması halinde çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını tüm ülkeye yayabileceğini ifade etti. Suriye'de ülke genelinde çatışmaların sonlandırılmasına dair bir anlaşmanın kalıcı şekilde uygulanabilmesi için Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Önerilerin teknik ayrıntılarında anlaşmaya ulaşmak için anlamlı görüşmelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz."

Kirby, şiddeti durdurmak için ilk etapta Suriye'de rejim güçlerinin masum insanları öldürmeyi ve yaralamayı sonlandırması gerektiğini sözlerine ekledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, "Halep'e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi" çağrısında bulunmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rusya'nın 48 saatlik ilk "insani molayı" gelecek hafta, yardımların güvenli bir şekilde ulaşıp ulaşmadığı anlamak için verebileceğini bildirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×