BM'den Rusya ve ABD'ye Suriye çağrısı

- BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura: - "Rusya ve ABD'ye, Suriye'de şiddetin düşürülmesi için aralarında yaptıkları görüşmeleri hızlandırma çağrısında bulunuyoruz" - "Sadece 2-3 hafta yetecek gıda bulunan Halep'deki durum çok ciddi ve endişe verici"

BM'den Rusya ve ABD'ye Suriye çağrısı
28 Temmuz 2016 Perşembe 16:18

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ABD ve Rusya'ya, Suriye'deki çatışmaların şiddetinin düşürülmesi için aralarında yaptıkları görüşmeleri hızlandırma çağrısında bulundu.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden de Mistura, BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

De Mistura, yardımcısının, Suriye rejimi ile barış görüşmelerinin planlamasını yapması için birkaç gün içinde Şam'a, kendisinin de Tahran'a gideceğini söyledi.

De Mistura, "Sadece 2-3 hafta yetecek gıda bulunan Halep'deki durum çok ciddi ve endişe verici. Rusya ve ABD'ye, Suriye'de şiddetin düşürülmesi için aralarında yaptıkları görüşmeleri hızlandırma çağrısında bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, uzun süredir Suriye rejiminin kuşatması altında bulunan Halep'teki sivillerin ve silahlı grupların tahliyesi için koridor oluşturacakları yönündeki açıklamaları hakkında de Mistura, "Şu an yapacağım açıklama, zamanından önce yapılan bir değerlendirme olur. Bize daha danışılmadığı için konuyu değerlendireceğiz. Rusya ve ABD'den askeri yetkililer de Cenevre'ye gelerek Suriye krizini sona erdirmek için bazı görüşmeler yapacaklar." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×