BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi

- Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: - "Suriye’de Halep şehrinde ya da Ukrayna’da Donbas bölgesinde Rusya’nın sivil hedefleri bombalamasını görmezden gelmeye hakkımız yok"

BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın Halep’te ve Donbas’ta sivil hedefleri bombalamasını dünyanın görmezden gelmeye hakkı olmadığını söyledi.

Devlet Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Poroşenko, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, Mülteci ve Göçmenler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın pek çok yerindeki "dış saldırganlık ve devlet destekli terörizmin" insanlığın düşmanı olduğunu belirtti.

Poroşenko, “Silahlı Rus saldırganlığı yaklaşık 1,8 milyon Ukraynalıyı ülke içinde yeni ev bulmaya zorladı. Bu yüzden Ukrayna, yerinden edilmiş nüfus oranına en çok sahip ülkeler arasında ilk onda yer almaktadır.” ifadelerini kullandı.

Mülteci ve göçmen sorununda temel nedenlerin, özellikle de uluslararası hukukun ihlali ve dış saldırganlığın ortadan kaldırılmaması halinde uluslararası toplumun çabalarının faydasız olacağını kaydeden Poroşenko, “Suriye’de Halep şehrinde ya da Ukrayna’da Donbas bölgesinde Rusya’nın sivil hedefleri bombalamasını görmezden gelmeye hakkımız yok. Konu sadece insani ilkelerle ilgili değil.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya zor döneminde yardım eden yönetimlere desteklerinden dolayı teşekkür eden Poroşenko, “Biz sürekli tepki durumunda olamayız. Bize kesin ve sürdürülebilir bir çözüm gerekiyor. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığını durdurmamız gerekiyor.” dedi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×