BM Genel Sekreteri Ban, El-Cubeyr'le görüştü

- BM Genel Sekreteri Ban, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El-Cubeyr'i kabul etti

BM Genel Sekreteri Ban, El-Cubeyr'le görüştü
14 Temmuz 2016 Perşembe 22:44

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El-Cubeyr ile makamında bir görüşme gerçekleştirdi.

Ban, El-Cubeyr'i BM Genel Merkezi'ndeki makamında kabul etti.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Ban, el-Cubeyr'e, siyasi anlaşmanın, savaşın sona erdirilmesi ve tüm tarafların çıkarları için tek yol olduğunu bildirdi.

Açıklamada ayrıca, Ban ile Cubeyr'in Yemen'deki barış görüşmelerine odaklanılması konusunda görüş birliğinde oldukları ve Ban'ın, Cubeyr'e, Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmet'in çalışmalarına verdiği destekten dolayı teşekkür ettiği kaydedildi.

Yemen'deki silahlı çatışmalarda çocukların ve sivillerin korunması konusunun da gündeme geldiği toplantıda, Genel Sekreter Ban'ın, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, 'BM ile ileriye dönük olarak bu konuda gerekli somut önlemleri almaya hazır olduğu' şeklindeki açıklamasından memnuniyetini dile getirdiği belirtildi.

Toplantıda ayrıca, Genel Sekreter'in Cubeyr'e, BM Güvenlik Konseyi'nin 2 Ağustos'taki Yemen oturumunda, koalisyonun aldığı somut önlemlerle ilgili Konsey'e bilgi vereceği konusundaki umudunu dile getirdiği kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×