BM Genel Kurulu 71. dönem oturumları

- Genel Kurul'da geçen sene Türkiye'nin inisiyatifiyle gündeme alınan Suriyeli sığınmacılar konusu, 71. dönemde de görüşülecek başlıklar arasına dahil edildi

BM Genel Kurulu 71. dönem oturumları
14 Eylül 2016 Çarşamba 04:44

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Türkiye'nin inisiyatifiyle geçen yıl görüşülen Suriyeli sığınmacılar konusu, Suriye rejiminin engelleme çabalarına rağmen yeni başlayan 71. dönem gündemine de alındı.

BM Genel Kurulu'nun 71. dönem oturumlarının başlamasıyla bu sürece ilişkin gündem de belirlendi.

Genel Kurul'da geçen yıl Türkiye'nin inisiyatifiyle 70. dönem gündeminde bulunan "Akdeniz havzasında düzensiz göç ve Suriyeli sığınmacılar" maddesi, yine Türkiye'nin talebiyle 71. dönem gündemine de alındı.

Yeni gündem maddeleri belirlenirken itiraz olmaması durumunda oylama yapılmıyor ancak Suriye rejimi temsilcisi, konunun gündeme alınmasına itiraz ettiği için Genel Kurul'da oylama yapıldı.

Oylamaya katılan üyelerden 82'si olumlu, 9'u olumsuz, 21'i ise çekimser oy kullandı. Böylece Suriyeli sığınmacılar konusunun 71. dönem gündeminde de ele alınması kararlaştırıldı.

- Düzensiz göçmenlerle ilgili küresel zirve 19 Eylül'de

Düzensiz göçmen ve sığınmacılar konusu geçen yıl kasım ayında Genel Kurul gündeminde tartışılmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bu toplantıda, düzensiz göçmen ve sığınmacı akımları konusunda BM'de küresel bir zirve düzenlenmesini önermiş ve bu talep kabul edilmişti.

Söz konusu zirve, birçok liderin katılımıyla 19 Eylül Pazartesi günü BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×