BM Genel Kurulu 71. dönem oturumları başladı

- BM Genel Kurulu Başkanı Thomson: - "Uzun süredir çözülemeyen küresel sorunlar, global terör, insani krizler, göçmen ve sığınmacı problemlerini çözmek için yeni metotlar bulmaya çalışacağız"

BM Genel Kurulu 71. dönem oturumları başladı
14 Eylül 2016 Çarşamba 01:39

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 71. dönem oturumları başladı.

Üye sayısı 193 olan Genel Kurul'da 71. dönem oturumlarında, yeni Başkan Peter Thomson'ın yemin etmesinin ardından gündem kabul edildi.

Açılışta konuşan Genel Kurul Başkanı Thomson, 71. dönemde iki ayrı BM Genel Sekreteri ile çalışacaklarını belirterek, Ban Ki-mun sonrası göreve başlayacak yeni genel sekreterin seçiminde şeffaflığın sağlanması için mücadele edeceğini söyledi.

Başkanlığı döneminde küresel terör ve benzeri global sorunlarla mücadele edeceklerini kaydeden Thomson, "Uzun süredir çözülemeyen küresel sorunlar, global terör, insani krizler, göçmen ve sığınmacı problemlerini çözmek için yeni metotlar bulmaya çalışacağız." dedi.

Suriye'de çatışmaların durması anlaşmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Thomson, tüm tarafların anlaşmaya uymasını ve milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırılmasının sağlanmasını istedi.

Thomson, BM reformu ve BM Güvenlik Konseyi'nin yapısının değiştirilmesi için yıllardır süren çabalara destek vereceğini ve bu konunun gündeminde ilk sıralarda yer alacağını dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da konuşmasında, 71. dönemde iklim değişikliği, tabii afet riskinin azaltılması, tüm kesimler için refah ve ekonomik büyüme, eşitsizliklerle mücadele gibi konuların ön plana çıkacağını aktardı.

Genel Kurul'un yeni oturum dönemi her yıl eylül ayının ortalarında başlayıp bir sonraki senenin aynı ayına kadar sürüyor. Her dönem için BM'nin coğrafi bölgeleri arasında dönüşümlü olarak yeni başkan seçiliyor.

Eski Başkan Danimarkalı Mogens Lykketoft, yeni dönemin başlamasıyla görevi Fijili Peter Thomson'a devretti.

Yeni dönemde, tüm dünyadan devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 20 Eylül Salı günü BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri başlayacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×