BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı

- Güney Asya Ticaret ve Çevre İzleme Örgütü İcra Kurulu Başkanı Pandey: - "En az gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen gayrisafi milli hasılanın artırılması için IMF ve bölgesel kalkınma bankaları programlar geliştirebilir" - Vietnam BM Daimi Temsilcisi Nga: - "En az gelişmiş ülkelere yönelik verilen desteğin devam etmesi gerekiyor. Sadece ticaretin kolaylaştırılması değil, altyapı kapasitesinin güçlendirilmesi gerekiyor"

BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı

ANTALYA (AA) - Güney Asya Ticaret ve Çevre İzleme Örgütü İcra Kurulu Başkanı Posh Raj Pandey, en az gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen gayrisafi milli hasılanın artırılması için IMF ve bölgesel kalkınma bankalarının programlar geliştirebileceğini belirtti.

Belek'te düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programı'nın Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı devam ediyor.

Birinci Tematik Yuvarlak Masa Toplantısı'nda "Ticaret ve Emtialar, ekonominin çeşitlendirilmesi ve mezuniyet" konulu konuşmalar yapıldı.

Toplantıda, bakan, bakan yardımcıları ve ülke temsileri ile alanında uzman katılımcılar, en az gelişmiş ülkelerin ekonomik yapısı, doğal afetler, ticarette ürünlerin çeşitlendirilmesi başta olmak üzere farklı konuları ele aldı.

Güney Asya Ticaret ve Çevre İzleme Örgütü İcra Kurulu Başkanı Pandey, dünya ticaretinde iyi gelişmeler yaşandığını ancak az gelişmiş ülkelerin ticaretinin çok iyi durumda olmadığını dile getirdi.

Az gelişmiş ülkelerin ihracatında çok fazla ithalata bağımlılık olduğunu dile getiren Pandey, düşük maliyetli ürünlerin satıldığını, ileri derecede teknolojik ürünlerin bunların arasında yer almadığını söyledi.

Küresel değer zincirinde ihracatı çeşitlendirmek için kısıtlamalara gidildiğini anlatan Pandey, "Bu konuda birtakım politikalar tasarlanması ve uygulanması gerekiyor. Sektörlerin gerekli kaynakları kullanması için teknolojik ilerlemelerin teşvik edilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Yeni ekonomik alanlar için istihdam yaratmanın önemine işaret eden Pandey, sektörlerin adil şekilde dağılması, eşitsizliğin giderilmesi gereğine vurgu yaptı.

Pandey, ihracatla ilgili farklılıklara dikkati çekerek, "Uluslararası camianın burada birtakım yükümlülüğü var. Uluslararası camialar, fonlar oluşturarak destekte bulunabilir. En az gelişmiş ülkelerde ticaretle ilgili altyapının geliştirilmesi gerekiyor. Kişi başına düşen gayrisafi milli hasılanın artırılması için IMF ve bölgesel kalkınma bankaları bu anlamda en az gelişmiş ülkeler için programlar geliştirebilir." ifadelerini kullandı.

- "Ticarette rekabet gücü artırılmalı"

Vietnam BM Daimi Temsilcisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Nguyen Phuong Nga da ticarette bir düşüş olduğunu söyledi. En az gelişmiş ülkelere desteğin sürdürülmesini gerektiğini, ticaretin kolaylaştırılmasının yanında altyapı kapasitesinin de güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Nga, başta vergi kaçırma olmak üzere farklı sorunlarla mücadele edilmesini önerdi.

Kısıtlı imkanlarla çalışmaların yapıldığını ifade eden Nga, çok taraflı ticaret anlaşmalarının rekabetçi gücü artırdığını söyledi.

BM Maldivler Daimi Temsilcisi Ahmed Sareer de 2011'de kabul edilen İstanbul Eylem Planı'nda kendileri için önemli konular olduğunu bildirdi.

Maldivler'de tsunami olduğunu ve ülkenin çok büyük zarar gördüğünü, büyümenin sekteye uğradığını anlatan Sareer, "Çok ciddi yıkım söz konusu oldu. Son derece sıradışı bir durumla karşı karşıya kaldık." dedi.

Sareer, Maldivler'in ekonomik tabanını genişletme ve artırma gibi olasılığı olmadığını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×