BM askerlerine yönelik cinsel istismar iddiaları

- BM Barışgücü personeline bu yıl 44 cinsel istismar suçlaması yöneltildiği bildirildi - 2015 yılındaki iddia sayısının 69 olduğu, bunlardan 26'sında soruşturmanın tamamlandığı ve 12 personelin suçlu bulunduğu belirtildi

BM askerlerine yönelik cinsel istismar iddiaları
17 Mayıs 2016 Salı 23:40

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Dünyanın değişik bölgelerindeki BM barışgücü misyonlarında çalışan personele yıl başından bu yana 44 cinsel istismar suçlaması yöneltildiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler'in barışı koruma misyonları, son dönemde yoğun cinsel istismar iddiaları ile anılıyor.

Özellikle Afrika ülkelerindeki misyonlarda görev yapan BM personelinin kız ve erkek çocuklar ile kadınlara yönelik istismarda bulundukları iddiaları üzerine BM ve uluslararası toplum, suçlamaların nasıl soruşturulacağı, yargılamanın ve cezalandırmanın nasıl yapılacağına yönelik değerlendirme yapıyor.

BM'den yapılan açıklamada yıl başından bu yana BM'nin siyasi ve askeri misyonlarında görev yapan personele yönelik 44 cinsel istismar iddiasının geldiği kaydedildi.

Bu iddilardan 29'u Orta Afrika Cumhuriyeti (MINUSCA), 7'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti, (MONUSCO), 2'si Haiti'deki (MINUSTAH) misyonlarda çalışanlara, birer iddianın da Güney Sudan (UNMISS), Fildişi Kıyısı (UNOCI), Mali (MINUSMA), Sudan (UNISFA), Libya (UNSMIL) ve Ortadoğu Barış Süreci Koordinatörlüğü Ofisi (UNSCO) çalışanlarına yöneltildiği belirtildi.

44 iddiadan 35'i askerlere, 4'ü polislere, 5'i de sivil çalışanlara yönelik.

- Geçen yılki 69 iddiadan 26'sının soruşturması tamamlandı

BM açıklamasında geçen yıl barış gücü personeline yönelik 69 cinsel istismar suçlamasından 26'sının soruşturmasının tamamlandığı, 14 olayın delillendirilemediği, 8 asker, 3 polis ve bir sivilin karıştığı 12 olayın ise delillendirildiği ve ilgili personele bazı cezalar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, bu istismarların önüne geçilmesi için alınan bazı önlemlere de yer verildi. BM Genel Sekreterliği'nin, bu yıl nisan ayından itibaren barış gücü misyonlarında görev verilecek tüm personelin cinsel suçlara ilişkin sicilini incelemeye başladığı belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×