Bilecik'te askıda iftar uygulaması

-Merkez Ertuğrulgazi Mahallesi sakinleri, ihtiyaç sahipleri için "askıda iftar" uygulaması başlattı - Muhtar Niyazi Aydın'ın öncülüğünde bir yemek fabrikası ile anlaşan mahalleli, her akşam yüz kişiye iftar vermeyi planlıyor

Bilecik'te askıda iftar uygulaması
14 Haziran 2016 Salı 22:32

BİLECİK (AA) - Bilecik'te "askıda iftar" uygulaması başlatıldı.

Merkez Ertuğrulgazi Mahallesi Muhtarı Niyazi Aydın, mahalle konağı bahçesinde verdiği iftar yemeğinde, gazetecilere, ramazanın birlik, beraberlik ve bereket ayı olduğunu söyledi.

Fırınlarda uygulanan askıda ekmek uygulamasının kendilerine ilham kaynağı olduğunu ifade eden Aydın, kendilerinin de "askıda iftar" uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti.

Uygulamayı mahalle sakinleri ve arkadaşlarıyla paylaştığını aktaran Aydın, "Yemek fabrikasıyla bir kişilik iftar menüsünün kaça verilebileceğini görüştük. Üç çeşit yemek, tatlı, ayran, hurma, pide ve sudan oluşan menü için 7,5 lira fiyat aldık." dedi.

Herkesin evinde iftar vermek istediğini ancak şehir hayatının meşakkatinden insanların evinde iftar veremediğini vurgulaya Aydın, şunları kaydetti:

"Bu uygulama sayesinde herkes iftar yemeği verebilecek. Ankara'da ikamet eden liseden bir arkadaşım '40 kişinin iftar yemeğini vermek istiyorum' dedi. Mahallede yaşayan mültecilerin evlerini biliyorum. Evlerini gezerek kaçar kişi olduklarını öğreneceğim ve iftara davet edeceğim. İftara katılımın yüzde 60-70'inin mültecilerden, yüzde 30-40'ının da bizim halkımızdan olmasını temenni ediyoruz.

İnşallah ramazan boyunca bu iftarların olması konusunda gayret ediyoruz. Her akşam 100 kişiye iftar vermeyi planlıyoruz. Şu anda 5 akşamın iftarına sponsor bulduk. Katkı verenlerden de buraya gelenlerden de Allah razı olsun. Bu ramazanı böyle geçirmek istiyoruz."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×