Beyoğlu'nda Antika Festivali

- Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı'nda düzenlenen festival, antika sevenleri bir araya getirdi - Ahşap ürün sergicisi Haliloğlulları: - ''İlgi oldukça fazla. Bu tür organizasyonlar piyasayı canlandırıyor'' - Antikacı Kaya: - ''Bu etkinlikten son derece memnunum. Katılım ve müşteri çok iyi. Bu tür etkinliklerin artmasını istiyoruz''

Beyoğlu'nda Antika Festivali
29 Eylül 2016 Perşembe 18:22

İSTANBUL (AA) - Beyoğlu Belediyesince düzenlenen Antika Festivali, 50 gün boyunca antika sevenleri Taksim Meydanı'nda bir araya getirecek.

''Beyoğlu Hareketleniyor'' sloganıyla hayat bulan festivalde, daktilodan gramofona, kartpostaldan tespihe, eski paralardan yüz yıllık miğfer ve zırhlara kadar sayısız antika ürün sergileniyor. Fiyatları 10-30 bin lira arasında değişen ürünler arasında orijinal eserlerin yanı sıra imitasyon ürünler de bulunuyor.

Kapalıçarşı, Çukurcuma gibi İstanbul'un farklı noktalarından gelerek ürünlerini sergileyen antikacılardan Salih Haliloğlulları, orijinal eserlerin de yer almasının festivale ilgiyi arttırdığını söyledi.

Antikacıları temsilen festivalde olduğunu belirten Haliloğlulları, ''İnsanların bu işe ilgisi, alakası olsun istiyoruz. Eski malları buraya getirdik, insanlar görsün, tanısın diye. İlgi oldukça fazla. Bu tür organizasyonlar piyasayı canlandırıyor. 30 yıldır bu işi yapıyoruz. İnsanlara antikanın ne olduğunu gösterirseniz hareketliliğe neden olur. Bu kadar olay olmasına rağmen Taksim Meydanı şu anda çok yoğun. Belediyelerin bu tür etkinliklere yardımcı olması lazım.'' ifadesini kullandı.

Antikacı Murat Kaya ise festivale olan ilginin çok fazla olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Kapalıçarşı'dan geldim. Bu etkinlikten son derece memnunum. Katılım ve müşteri çok iyi. Bu tür etkinliklerin artmasını istiyoruz. Çok bilinçli müşteri de var, tecrübesi olmayan da. Biz de bu konuda yardımcı oluyoruz. Antikanın tanıtımını yapıyoruz. Osmanlı eserleri ve Avrupa'dan farklı parçalar var. Fiyatları çok uygun buluyorlar. Günümüz şartlarına göre piyasalar durgun olduğu için esnaf olarak daha uygun şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu imitasyon miğfer 2 bin lira. Ama orijinali olsa 100 bin liraya müşteri bulur. Tespihler de var. Kehribar 1 liradan başlıyor. 4-5 bine kadar da alıcı bulabiliyor.Tespih konusunda talep oldukça fazla.''İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×