Beyaz Fırtına 2016 tatbikatı

- Donanma Komutanı Oramiral Kösele ve beraberindeki askeri yetkililer, 16 Mayıs'ta başlayan tatbikatın son gününde Bozcaada'da liman ziyaretinde bulundu

Beyaz Fırtına 2016 tatbikatı

ÇANAKKALE (AA) - Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından planlanan Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de icra edilen "Beyaz Fırtına 2016" tatbikatının son gününde, Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde liman ziyaretine katıldı.

Liman ziyareti, Deniz Kurmay Yarbay Arif Çırtlık komutasındaki TCG Salih Reis Fırkateyni ve Deniz Binbaşı Güvenç Uysal komutasındaki TCG Bozcaada Korveti'nden ada açıklarında demir atılmasıyla başladı.

Oramiral Kösele, Çanakkale Boğaz Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken ve gemi personeli ile ilk olarak ada meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Bozcaada Kaymakamı Abbas Yeşilkuş ve 5'inci Alay Komutanlığı Piyade Birlik Komutanı Piyade Binbaşı Abdürrahim Namtı ile Bozcaada Belediyesine ziyarette bulunan Kösele, bir kahvehanede ada sakinleriyle sohbet etti. Kösele, ayrıca çocuklara oyuncak hediye etti.

Oramiral Kösele ile gemiler, daha sonra limandan ayrıldı.

- "Beyaz Fırtına 2016" tatbikatı

Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de, 16 Mayıs'ta başlayan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının düzenli olarak icra ettiği "Beyaz Fırtına 2016" tatbikatına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 12 fırkateyn, 7 korvet, 13 hücum bot, 7 denizaltı, 1 amfibi gemi, 12 lojistik destek gemisi, 1 istihbarat gemisi ve 2 mayın avlama gemisi olmak üzere toplam 55 gemi, 5 deniz karakol uçağı ve 14 helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığından av bombardıman uçakları ve havadan ihbar kontrol uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığından da 1 arama kurtarma gemisi, 10 sahil güvenlik botu ve 2 arama kurtarma helikopteri yer aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×