Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Şehitleri Anma Programı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4) - "Sadece Fetullahçı Terör Örgütüyle değil diğer terör örgütleriyle ve onların arkalarındaki güçlerle olan mücadelemizi daha güçlü, daha etkin şekilde sürdüreceğiz" - "Ülkemizde oynanmak istenen oyunu bir kez daha bozduk. Bundan sonra inşallah Suriye'de oynanan oyunu da bozacağız, Irak'ta oynanan oyunu da bozacağız, Libya'da oynanan oyunu da bozacağız. Ortadoğu'da, Kuzey Afrika'da, dünyanın her yerinde, mazlumların ve mağdurların acısı, göz yaşı kaybetmesi pahasına oynanan oyunları bozacağız" - "Ülkemize husumet besleyenler, teröristlerini üzerimize salanlar, kendilerini dev aynasında görebilirler ama bu milletin arkasında çok daha büyük bir güç, çok daha büyük bir destek var. O da mazlumların duasıdır" - "Darbe girişimi sürecinde dahi hukuktan en küçük taviz vermedik. Attığımız her adımda, aldığımız her karar, hayata geçirdiğimiz her uygulama Anayasa'ya, kanunlara uygundur"

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Şehitleri Anma Programı

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm terör örgütleriyle ve onların arkalarındaki güçlerle mücadeleyi daha güçlü ve etkin şekilde sürdüreceklerini belirterek, "Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunu bir kez daha bozduk. Bundan sonra inşallah Suriye'de oynanan oyunu da bozacağız, Irak'ta oynanan oyunu da bozacağız, Libya'da oynanan oyunu da bozacağız. Ortadoğu'da, Kuzey Afrika'da, dünyanın her yerinde, mazlumların ve mağdurların acısı, göz yaşı kaybetmesi pahasına oynanan oyunları bozacağız." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi açılışı ile Şehitleri Anma Programı'nda vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ, PKK, DAEŞ, DHKP/C gibi ülke ve milletin bekası için tehdit oluşturan tüm terör örgütlerinin başını ezmekte en küçük bir tereddüt göstermeyeceklerini vurguladı.

Düşmanın tek değil çok olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ne olursa olsun. Öyle diyor üstat, 'Ey düşmanım sen benim ifadem ve hızımsın. Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın.' Durmayacağız. Onun için Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, işte bu malum yapının dışında o vatanına, milletine sahip çıkan kardeşlerimle polis teşkilatımızın, emniyet teşkilatımızın aynen o takımın dışındaki polislerimizle tüm korucularımızla birlikte bu bölücü terör örgütüne karşı ülkemizin dört bir yanında mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkenin huzuruna kast etmeye kimsenin hakkı yok. Bu milletin refahına kast etmeye kimsenin hakkı yok. Biz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız."

- "Hayata geçirdiğimiz her uygulama Anayasa'ya, kanunlara uygundur"

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu dile getiren Erdoğan, darbe girişimi sürecinde dahi hukuktan en küçük taviz verilmediğini, attılan her adımda, alınan her kararda, hayata geçirilen her uygulamada Anayasa'ya ve yasalara uyulduğunu söyledi.

Erdoğan, "Meclisimizle Milli Güvenlik Kurulumuzla Bakanlar Kurulumuzla bakanlarımız ve bakanlıklarımızla tüm kurumlarımızla çalışmalarımızı hukuk sınırları içerisinde yürütüyoruz. Yaşanan olağanüstü dönemden kaynaklanan eksikler, hatalar olursa onlar için de hukuk yolu açıktır, açık kalmaya devam edecektir ama adaleti tesis etmek de boynumuzun borcudur." diye konuştu.

Vatandaşların, darbeciler için idam taleplerine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Herkes, 'idam, idam, idam' diyor. Burası demokratik, parlamenter bir sistemle yönetilen bir demokrasi, bir hukuk devleti. Öyleyse burada Hükümetin yapacağı bir şey var; nedir bunun yolu? Bu talebi alır, parlamentoya taşır ve parlamentoda bunu tartışır, bu yolla verilen karara da herkes uyar. Az önce, o yaralı kardeşim en güzel şekilde reçeteyi açıkladı. Ne dedi? Dedi ki 'Eğer bu konuda Hükümetimiz sıkıntıya düşmeyecekse, parlamento idamın dışında verilebilecek en ağır ceza neyse onun kararını alsın.' O zaten var, orada problem yok ama diğeri de yine milletimin talebidir ve bu talep de parlamentoya gelir, parlamento bunu müzakere eder, ona göre de adımını atar. Kimse de 'Niye bu adımı attın' deme hakkına sahip değildir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda bu var mı, var. Türkiye'de de bu müzakere edilir, tartışılır, adımı ona göre atılır. Mevlana Hazretleri'nin ifadesiyle bir şeyi yerli yerine koymak, adaleti böyle tanımlıyor. Bir şeyi olmaması gereken yere koymak, işte bütün bunlar zulümden de biliyorsunuz ağırdır. Onun için bundan kaçınacağız. Olması gereken yere koyarak adaleti, olmaması gereken yerden de kaçınarak zulümden çekineceğiz."

- "Ülkemizde oynanmak istenen oyunu bir kez daha bozduk"

Milletin 15 Temmuz gecesi sergilediği birliğe, beraberliğe, dayanışmaya, kardeşliğe uygun şekilde hedefleri sürekli büyüterek, adımları sıklaştırarak yola devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece Fetullahçı Terör Örgütüyle değil diğer terör örgütleriyle ve onların arkalarındaki güçlerle olan mücadelemizi daha güçlü, daha etkin şekilde sürdüreceğiz. Ülkemizde oynanmak istenen oyunu bir kez daha bozduk. Bundan sonra inşallah Suriye'de oynanan oyunu da bozacağız, Irak'ta oynanan oyunu da bozacağız, Libya'da oynanan oyunu da bozacağız. Ortadoğu'da, Kuzey Afrika'da, dünyanın her yerinde, mazlumların ve mağdurların acısı, gözyaşı, kaybetmesi pahasına oynanan oyunları bozacağız. Kardeşlerim, bunların hiçbiri ülkemizde yaşananlardan bağımsız değildir. Hepsi aynı senaryonun farklı sahnelerinden ibarettir.

Erdoğan, 15 Temmuz gecesi sadece Ankara'da, İstanbul'da değil dünyanın farklı bölgelerinde, pek çok şehirde yüz milyonlarca insanın kalbinin Türkiye için attığına işaret ederek, "Elleri bizim için semaya kalkıyordu. Aman ya Rabb o ne güzellik. Bu millet, dünyada farklı yere oturdu. Her yerden size selamlar var, dualar var. Bu insanlar, Türkiye'deki mücadelenin 79 milyonla birlikte kendi istiklal ve istikbal mücadeleleri olduğunu biliyordu. Ülkemize husumet besleyenler, teröristlerini üzerimize salanlar, kendilerini dev aynasında görebilirler ama bu milletin arkasında çok daha büyük bir güç, çok daha büyük bir destek var. O da mazlumların duasıdır."

- "Aynen İstiklal Marşı'nda olduğu gibi"

İstiklal Marşı'ndan, "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım. Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım. Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar. Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma. Nasıl böyle bir imanı boğar, Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar. Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın, Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın." bölümünü okuyan Erdoğan, "Siper ettiniz ve hayasızca akın durdu. İşte bunu yazdınız. Aynen İstiklal Marşı'nda olduğu gibi" ifadesini kullandı.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×