BDT Devlet Başkanları Zirvesi

- Bağımsız Devletler Topluluğu'nun 25. kuruluş yıl dönümü zirvesine 7 devlet başkanı, 1 hükümet yetkilisi ve 2 büyükelçi katıldı

BDT Devlet Başkanları Zirvesi

BİŞKEK (AA) - Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin devlet başkanları, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 25. kuruluş yıl dönümü zirvesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Konutu'ndaki kongre salonunda gerçekleştirilen BDT Devlet Başkanları Zirvesi'ne, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Rahmon, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Moldova Başbakanı Pavel Filip, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurad Hocamamedov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Ukrayna Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko ve BDT İcra Sekreteri Sergey Lebed katıldı.

Kırgızistan’ın ev sahipliğindeki zirve, BDT liderlerinin 2 Eylül'de hayatını kaybeden Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Atambayev, Nazarbayev’in teklifi üzerine, BDT olarak Özbekistan halkına ortak bir mesaj gönderme kararı aldıklarını belirtti.

Kırgızistan’ın topluluğa başkanlık yaptığı dönemde üye ülkelerin üzerinde çalıştığı anlaşmalarda uzlaşıldığını anlatan Atambayev, "Bugünlerde böyle geniş formattaki bir diyalogun korunması gerekiyor." dedi.

Atambayev, BDT’yi oluşturan ülkelerin ulusal çıkarlar ve entegrasyon sorunları arasında bir denge bulacağına inandığını ifade etti.

Atambayev, zirve sonunda yaptığı konuşmada, BDT’nin 2017 dönem başkanlığını Rusya’nın yapacağını açıkladı.

- Rusya'nın dönem başkanlığına Ukrayna'dan itiraz

Cumhurbaşkanı Atambayev’in gelecek yıl topluluğun dönem başkanlığını yürütecek ülkenin Rusya olduğunu açıklamasının ardından, Ukrayna’nın Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko ev sahibi ülke Kırgızistan'a itirazda bulundu.

Heyetlerarası toplantıda söz alan Doroşenko, Ukrayna’nın, BDT’nin 2017 dönem başkanlığının Rusya’ya verilmesini kabul etmediğini bildirdi.

Doroşenko, "Rusya uluslararası hukuktaki normları ihlal etti. Kırım’ı ilhak etti. Ukrayna’nın doğusunda askeri gerginliğine neden oluyor." diye konuştu.

Zirvede, 2020'de BDT’ye üye ülkelerde yapılacak nüfus sayımına ilişkin açıklamalarda bulunan Doroşenko, Rusya’nın Kırım’daki nüfusu Ukrayna nüfusu olarak sayması halinde destek vereceklerini kaydetti.

Doroşenko'nun açıklamalarının ardından bir konuşma yapan Putin, "İlk olarak şunu söylemek istiyorum. Rusya hiçbir şeyi ilhak etmedi. Kırım ile ilgili yaşanan gelişmeler, ülkede darbeye sebep olan Ukrayna’daki belli siyasi güçlerin yasadışı etkinlikleri neticesinde yaşandı. Kırım, bu topraklarda yaşayan halkın kararı üzerine ayrılma karar aldı." dedi.

Putin, Doroşenko'nun Rusya’nın 2017'de BDT dönem başkanlığına itirazına ise "Bilindiği gibi Ukrayna, maalesef, BDT’nin tüzüğünü onaylamadı. Bu nedenle bu topluluğun organizasyon ile ilgili işlere teklifte bulunamaz." diye konuştu.

- Üye ülkeler 16 anlaşmayı onaylandı

Bişkek'te düzenlenen zirve sonunda topluluğa üye ülkelerin devlet başkanları tarafından 16 anlaşmaya imza atıldı.

Zirvede, BDT kuruluşunun 25. yıl dönümü ortak bildirgesi, Nürnberg Mahkemesi’nin kapanmasının 70. yıl dönümü bildirgesi, uluslararası terörizm, uyuşturucu, aşırılık, bilgi teknolojileri kullanımı yoluyla işlenen suçlara karşı ortak mücadele, BDT’nin reformu, 2020’de üye ülkelerde yapılacak nüfus sayımı, 2017'nin 'Aile Yılı' ilan edilmesi ve Azerbaycan’ın 2017'de topluluğun kültür başkenti olarak ilan edilmesine ilişkin kararlar onaylandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×