Bayramda SMS atmak yerine sevdiklerinizi ziyaret edin

- Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yavuz: - "Bayramı kutlamak açısından SMS göndermeleri güzel bir şey ama mesaj ziyaretin yerini asla tutmaz. Çünkü ziyaret müminin gönlüne girmek anlamına gelir. Onun duasını almak, onu sevincini arttırmak, apayrı bir duygudur"

Bayramda SMS atmak yerine sevdiklerinizi ziyaret edin
04 Temmuz 2016 Pazartesi 11:33

İSTANBUL (AA) - HİKMET FARUK BAŞER - Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bayramı kutlamak açısından SMS göndermenin, ziyaretin yerini tutmayacağını söyledi.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramda insanların aile büyüklerini unutmaması gerektiğini belirtti.

Müslümanların birbiriyle iletişim kurmasının kulluk görevi olduğunu aktaran Yavuz, ''Dinimizde ziyaret son derece önemlidir. Çünkü sosyal bütünlük ancak böyle sağlanabilir. Bayramlar bu ziyaretlerin en önemli vesilelerinden biridir. Küçüklerin büyükleri ziyaret etmesi önemlidir.''diye konuştu.

Yavuz, bazen insanların bahaneler bularak birbirlerini ziyaret etmediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Küçük büyük demeden Müslümanların birbirini bayramda ziyaret etmesi lazım. Mesajlaşmak zaruri durumlarda söz konusudur. Hasta olur, seferde olur, uzakta olur, ziyaret edemeyeceği durumda duygularını ifade eder. Bayramı kutlamak açısından SMS göndermeleri güzel bir şey ama mesaj ziyaretin yerini asla tutmaz. Çünkü ziyaret müminin gönlüne girmek anlamına gelir. Onun duasını almak, onu sevincini arttırmak, apayrı bir duygudur. Dinimiz bu duyguyu yaşamamızı bize tavsiye etmiştir ama bu tavsiyeler zamanla unutuluyor. Bizler bayramda SMS veya telefonla aramak yerine birbirimizi ziyaret etmeliyiz.''

- ''Kimsesizleri ziyaret edelim''

Yavuz, bayramlarda insanların topluma karşı da görevleri olduğunu vurguladı.

Bayramda vefat eden büyüklerin mezarının ziyaret edilmesi gerektiğini dile getiren Yavuz, şunları kaydetti:

''Kabir ziyareti bize yön verir, bize ahireti hatırlatır, yanlışlıklardan dönmemize vesile olur. Bu çok güzel bir adettir. Hastalar, yaşlılar, kimsesizler ziyaret edilmeli. Büyük şehirlerde yalnız yaşayan çok insan var. Akrabası, kimsesi olmayan kişileri bulup ziyaret etmekte fayda vardır. Gönül fethetmek böyle olur. Yetimleri ziyaret etmeliyiz. Suriyeli kardeşlerimizi özellikle unutmayın, onları da ziyaret edelim.''


Etiketler; #ziyaret #bayram

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×