Batı Şeria'da gerginlik

- Yaklaşık 700 Yahudi yerleşimcinin Nablus kentinde bulunan "Yusuf makamına" girmesi üzerine, durumu protesto eden Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında gerginlik yaşandı

Batı Şeria'da gerginlik

KUDÜS (AA) - Bir grup Yahudi yerleşimcinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus kentinde bulunan "Yusuf makamına" girmesi üzerine, durumu protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında gerginlik yaşandığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, bu sabah 14 otobüsle yaklaşık 700 Yahudi yerleşimcinin askerlerin korumasında Yusuf peygamberin makamı olarak kabul edilen türbeye girdiği belirtildi.

Açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Yusuf makamına girmesine tepki gösteren Filistinli gençlerin taş ve molotof kokteyli attığı, ancak olayda ölen ya da yaralananın olmadığı kaydedildi.

Batı Şeria'nın Nablus kentinde bulunan türbe, Yahudiler tarafından kutsal sayılarak ziyaret ediliyor. Ancak tarihçiler, söz konusu kabrin sadece birkaç asır geçmişinin olduğunu belirterek, bu inancın doğru olamayacağını kaydediyor. Türbenin, Yusuf ed-Duveykat isimli bir Müslümana ait olduğu ifade ediliyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×