Başbakan Yıldırım'ın TOBB Yönetim Kurulu üyelerini kabulü

- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Türkiye'nin her türlü seçeneğe göre planlarını yapması gerekiyor, hükümetimizin bu alanda attığı adımları takdirle karşılıyoruz. Özellikle son dönemlerde 'düşmanları azaltma, dostları artırma' politikası kapsamında Rusya ve İsrail ile normalleşme süreci için kendilerine şükranlarımızı sunduk" - "İnşallah yakın zamanda yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetimi olarak tekrar Mısır'a davet olduğu için biz gitmeyi düşünüyoruz. Davetin tarihi daha netleşmedi"

Başbakan Yıldırım'ın TOBB Yönetim Kurulu üyelerini kabulü
14 Temmuz 2016 Perşembe 17:11

ANKARA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin her türlü seçeneğe göre planlarını yapması gerekiyor, hükümetimizin bu alanda attığı adımları takdirle karşılıyoruz. Özellikle son dönemlerde 'düşmanları azaltma, dostları artırma' politikası kapsamında Rusya ve İsrail ile normalleşme süreci için kendilerine şükranlarımızı sunduk." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Hisarcıklıoğlu ve TOBB yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Hisarcıklıoğlu, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yönetim kurulu üyeleri olarak Başbakan Yıldırım'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunduklarını söyledi.

Ziyarette Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelerle ilgili istişarelerde bulunduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin her türlü seçeneğe göre planlarını yapması gerekiyor, hükümetimizin bu alanda attığı adımları takdirle karşılıyoruz. Özellikle son dönemlerde 'düşmanları azaltma, dostları artırma' politikası kapsamında Rusya ve İsrail ile normalleşme süreci için kendilerine şükranlarımızı sunduk." diye konuştu.

Yeni dönemde başta turizm sektörü olmak üzere birçok alanda pozitif yansımalar olacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, kendilerinin de bu alanda ekonomi diplomasisi çalışmalarını hızlandırdıklarını bildirdi.

Küresel artan rekabette ciddi reformlara ihtiyaç duyduklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Yatırım ortamı konusunda ilk büyük müjdeyi de geçtiğimiz hafta Sayın Başbakanımızdan aldık. Şirketler hukukumuz açısından, Türkiye'ye küresel şirketlerin çekilmesi açısından bu reformları takdirle karşılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ziyarette Başbakan Yıldırım'a sorun ve talepleri de iletme imkanı bulduklarını kaydetti.

Yeni yatırım ve ihracat teşvik sistemi, Türkiye'nin yüksek teknolojiye geçiş konularındaki önerileri de sunduklarını anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, yurt dışında Türkiye'nin imajını yükseltmek amacıyla yürütülebilecek çalışmalar, turizm ve mesleki eğitime yönelik çalışmalar hakkındaki fikirleri Başbakan Yıldırım ile paylaştıklarını belirtti.

Başbakan Yıldırım'a aktardıkları önemli konular arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerin cazibe merkezi haline getirilmesi teklifinin de yer aldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, Yıldırım'ın önerileri dinlediğini ve değerlendirmeye aldığını ifade etti.

- Türkiye - Mısır ilişkileri

Bir gazetecinin, Türkiye ile Mısır ilişkileri kapsamında bir heyetin Mısır'a gideceğini hatırlatması üzerine Hisarcıklıoğlu, "Biz daha önce zaten Mısır'a gittik. İnşallah yakın zamanda da yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetimi olarak tekrar Mısır'a davet olduğu için biz gitmeyi düşünüyoruz. Davetin tarihi daha netleşmedi." dedi.

Hisarcıklıoğlu, Mısır'a gidecek heyette özel sektör temsilcileri olacağını söyledi.

"Mısır'ın dışında ekonomi diplomasisi kapsamında ne tür çalışmalarınız olacak?" sorusuna ise Hisarcıklıoğlu, Rusya ile İsrail'in ana hedef nokta olacağını, daha sonrasında ise Avrupa Birliği, ABD ve Filistin'deki ilişkilerin geliştirileceğini, bu alanlarda ekonomi diplomasisini artıracaklarını ifade etti.

Suriye'ye yönelik ticari bir adım olup olmayacağı yönündeki soruya ise Hisarcıklıoğlu, şu anda Suriye'de ticaretin yapılabilmesi için ya da bir heyetin gidebilmesi için uygun bir ortamın olmadığını belirtti.

Başkan Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere yönelik önerilere ilişkin soruya ise öneriler hükümet tarafından kabul edildiği takdirde Başbakan Yıldırım tarafından açıklanacağını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×