Başbakan Yıldırım Erzincan'da

- Yıldırım: (2) - "(Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) "Türkler, 1915'te soykırım yapmışlar'. Bu, bir tarihi yalandır. Soykırımın ne olduğunu bilmek istiyorsan, o Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Rus işgalinde düşmanla iş birliği yapıp diri diri insanları Erzincan'da yakan o Ermeni çetelerini hatırla" - "Onlar sadece sömürmeyi bilirler ama bizim tarihimizde sömürmek yok"

Başbakan Yıldırım Erzincan'da

ERZİNCAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili , "Türkler, 1915'te soykırım yapmışlar'. Bu, bir tarihi yalandır. Soykırımın ne olduğunu bilmek istiyorsan, o Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Rus işgalinde düşmanla iş birliği yapıp diri diri insanları Erzincan'da yakan o Ermeni çetelerini hatırla." dedi.

Park Masal'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantıda bir araya gelen Yıldırım, Türk milletinin bu topraklarda çok badireler atlattığını, büyük imtihanlar verdiğini anlattı.

Çanakkale ve Sarıkamış'taki mücadeleleri örnek gösteren Yıldırım, bu mücadelelerin al yıldızlı bayrak için, Türk milletinin payidar olması için verildiğini söyledi.

Yıldırım, "Türk milleti" denilince alınganlık gösterenler olduğuna dikkati çekerek, Osmanlı Devletinin dünyada Türk devleti olarak bilindiğini ifade etti.

Osmanlı Devletinde 36 farklı mezhep, meşrep ve ırktan insanlar bulunduğunu belirten Yıldırım, "Osmanlı Devleti, onları 'sen şucusun, bucusun' diye ayırmamış. Hepsini bir hedef ve inanç uğrunda bir araya getirmiş, kimsenin burnu kanamadan yaşamışlar. Dinlerini, inançlarını serbestçe sürdürmüşler. Dillerini muhafaza etmişler. Bugün bize soykırım dersi vermeye çalışanlar, 50 sene Kuzey Afrika'da kaldılar, dillerini unutturdular, Fransızca'yı resmi dil yaptırdılar. Hindistan'da, Pakistan'da, Avustralya'da İngilizce'yi resmi dil yaptırdılar." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin tarihinde sömürü ve esaretin olmadığını, insanlık ve insana saygının bulunduğunu vurguladı.

Osmanlı Devleti kurulurken, Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." dediğini anımsatan Yıldırım, insanın en önde ve merkezde olduğunu, bugün ise 55 milyon insanın yersiz, yurtsuz yaşadığını söyledi.

Yıldırım, bu durumun ve bugün Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Mısır'da, Yemen'de ve Ukrayna'da yaşananların da insanlık ayıbı olduğunu dile getirdi.

- "Soykırımın ne olduğunu bilmek istiyorsan Ermeni çetelerini hatırla"

Yıldırım, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili, "Türkler 1915'te soykırım yapmışlar'. Bu, bir tarihi yalandır. Soykırımın ne olduğunu bilmek istiyorsan, o Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Rus işgalinde düşmanla iş birliği yapıp diri diri insanları Erzincan'da yakan o Ermeni çetelerini hatırla." ifadelerini kullandı.

Soykırımın ne olduğunu Erzincan'ın çok iyi bildiğini anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkler, soykırım yaptı' diyeceğinize 90'lı yıllarda on binlerce Boşnağı, sadece sizin gibi inanmıyor diye doğrayan, katleden o insanlık ayıbını hatırlayın. Bir gecede Hocalı'da 625 Azeri kardeşimizi katledenleri hatırlayın. İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'nın üçte biri gitti, birbirlerini kırdılar. Hunharca öldürdüler. Şimdi de kalkmışlar, Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorlar. Maksat başka... Türkiye canlanmasın, Türkiye bir beladan kurtulur, bir başka bela ile uğraşmak zorunda kalsın, yağma yok.

Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye, bugün 14 yıldır devam eden istikrarla, güvenle milletin adamlarıyla emin adımlarla yolunda yürüyor."

Yıldırım, hedeflerinin cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin parmakla sayılan ülkeler arasına girmesi olduğunu ifade ederek, bunu da fabrika kurarak, daha çok yatırım yaparak, üretip daha çok satarak ve adilce dağıtarak gerçekleştireceklerini anlattı.

Terörün bulunduğu yerde yatırım, turizm, ticaret ve huzurun olamayacağına dikkati çeken Yıldırım, bunun için ilk ve en önemli maddelerinin terör olduğunu vurguladı.

Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Abaza, Çerkez ve Arap, bütün vatandaşların kendilerinden terörü bitirmelerini istediğini aktaran Yıldırım, "Biz bölünmek istemiyoruz. Biz birbirimize düşman olmak istemiyoruz. Çocuklarımızın geleceği olan bu ülkeye ayrılık tohumlarının ekilmesini istemiyoruz' diyorlar. Bu, bizim için yeterli güvence, onun için rahatça 'dağ, bayır' demeden her türlü tuzaklarını başlarına geçiriyoruz. Hendeklerini başlarına geçiriyoruz. Yaptıkları her türlü kahpeliği teker teker tersine çeviriyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin artık iyi şeyleri ve geleceği konuşması gerektiğini kaydeden Yıldırım, gelişmiş ülkelerden akıl almaya ihtiyaçları olmadığını, onların akıl verdiği ülkelerin durumunu bütün dünyanın gördüğünü söyledi.

- "Yolları böldük, gönülleri birleştirdik"

"Onlar, sadece sömürmeyi bilirler ama bizim tarihimizde sömürmek yok." diyen Yıldırım, insanın yaratılmışların en üstünü olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, şunları ifade etti:

"Biz, bu özellikle ülkemizin ve milletimizin hak ettiği refahı sağlayacağız. 14 yıldır Türkiye'yi değiştirdik. Türkiye'nin her köşesindeki yollara bakın. Nereye giderseniz gidin. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi bir araya getirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Trafik kazalarında ölen insanlarımızın sayısı yüzde 63 azaldı. Bırakın 4-5 bin insanın hayatını kurtarmayı, eğer bir tek insanı yaşatabiliyorsa bu yollar, bunun bedeli dünya ile ölçülmez. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' diyoruz. Bizim atalarımızdan öğrendiğimiz budur."

Sadece yol yapmadıklarını, hava yolunu da halkın yolu yaptıklarını anlatan Yıldırım, daha önce uçakla seyahat edenlerin imtiyazlı sınıflar olduğunu ancak bugün herkesin aynı şekilde yolculuk yapabildiğini söyledi.

Çocukluğunda yaşadığı anısını da paylaşan Yıldırım, "Babamla tarlaya giderdik. O, çift sürerken uçak geçerdi. Ben sırtüstü yatar, hayal kurardım. Bu uçak nereye gidiyor? Keşke içinde ben de olsam. Öyle hayal uzar, giderdi. Allah nasip etti. Bize sorumluluk alma şerefini verdi ve hava yolunu halkın yolu haline getirdik. 14 senede hava yolu, halkın yolu oldu." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×