Başbakan Yıldırım Erzincan'da

- Yıldırım, Refahiye'de vatandaşlara hitap etti: - "Milletimizi, ülkemizi dünyanın sayılı ülkelerinin arasına sokmaya ahdettik, yemin ettik. Bu kadrolar sizin kardeşleriniz. Gece gündüz çalışacağız, durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, ülkemizi, güzel yurdumuzu cumhuriyetin 100. yılına, 2023'e emin adımlarla yükselen ay yıldızlı bayrağımızla taşıyacağız" - "78 milyon vatandaşımızın yüzünü güldürmek için geleceğini aydınlatmak için muhanete muhtaç etmemek için arkadaşlarımızla beraber hep çalışacağız, hep daha güzel hizmetler yapacağız ve bu güzel yurdu, bu mübarek yurdu, bölücü terör örgütünden kurtaracağız. Bu belayı milletimizin başından atacağız inşallah"

Başbakan Yıldırım Erzincan'da

ERZİNCAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Milletimizi, ülkemizi dünyanın sayılı ülkelerinin arasına sokmaya ahdettik, yemin ettik. Bu kadrolar sizin kardeşleriniz. Gece gündüz çalışacağız, durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, ülkemizi, güzel yurdumuzu cumhuriyetin 100. yılına, 2023'e emin adımlarla yükselen ay yıldızlı bayrağımızla taşıyacağız." dedi.

Refahiye Cumhuriyet Meydanı'nda otobüs üzerinden vatandaşlara hitap eden Yıldırım, kardeşlerinin arasında olduğunu belirterek, bugünleri gösterdiği için Allah'a şükrettiğini söyledi.

Yıldırım, "Erzincan Refahiye'nin Kayı köyünden Topal Dursun'un oğlu, Bahar Hanım'ın oğlu Binali Yıldırım şimdi ülkesine, Türkiye'ye, milletine daha fazla iş yapmak, daha fazla hizmet etmek için ağır bir sorumluluk yüklendi. Bu sorumluluğu bize layık gören memleket sevdalısı, Türkiye sevdalısı, kurucumuz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz." diye konuştu.

Erzincan için ülkesi için canla başla çalışacağını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "Sizlerin, hükümetlilerin, 78 milyon vatandaşımızın yüzünü güldürmek için, geleceğini aydınlatmak için, muhannete muhtaç etmemek için arkadaşlarımızla beraber hep çalışacağız, hep daha güzel hizmetler yapacağız ve bu güzel yurdu, bu mübarek yurdu, bölücü terör örgütünden kurtaracağız. Bu belayı milletimizin başından atacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

- "Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur"

Alanda bulunan gençlere seslenen Yıldırım, "Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. Yolları böldük milleti birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik, yolları böldük sevenleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz, ekmeğimizi böleriz milleti böldürtmeyiz." dedi.

Alanda bulunan vatandaşların "Erzincan seninle gurur duyuyor" şeklindeki sözleri üzerine Yıldırım, "Biz sizinle gurur duyuyoruz. Sizsiz bizim ne günümüz, ne günümüz var, siz varsanız Türkiye var." karşılığını verdi.

"Şehitler ölmez, vatan bölünmez" tezahüratlarına karşı da Yıldırım, "Bu güzel ülkeyi bölmeye hiç kimsenin gücü yetmez, yetmedi, yetmeyecek. Türkiye'nin bağımsızlığı için bu milletin kardeşliği için hayatını seve seve, göz kırpmadan toprağa düşen şehitlerimize buradan, Refahiye Meydanı'ndan Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Onlar ölmedi, onlar bu milletin kalbinin en müstesna köşesinde yaşıyor. Onlar hayatlarını Türkiye'nin bağımsızlığı, kardeşliği, milletin beraberliği için verdiler." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bugün sizlerle hasret gidermeye geldik, sizlerle kucaklaşmaya geldik. Bakan arkadaşlarımız, milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız bugün iklimi sert, insanı mert Erzincan'ın güzel insanlarıyla buluşmak için buradayız. Biliyorum ki Erzincanlılar nerede olursa olsun, ister İstanbul'da ister Ankara'da ister Almanya'da... Onların hep aklı fikri memlekettedir, bu güzel topraklardadır. Her zaman burada olmasanız da buraların derdiyle dertlendiğinizi biliyorum. Hükümet işini herkes bilmez, bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım merak ediyor 'Bu hükümet neyin nesi' diye, 'Biz bir tane hükümet biliyoruz o da 65. Hükümet diyorlar ama asıl hükümet burası, hükümet burada." dedi.

- "Ülkemizi dünyanın sayılı ülkelerinin arasına sokmaya ahdettik"

Erzincan'da tamamlanan 200'e yakın eserin açılışını yaptıklarını anımsatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erzincan'a gelinir de hükümete gelinmez mi? Şimdi sırtımızda Dumanlı, önümüzde Erzincan, arkamızda Sivas, 780 bin kilometrekare vatan toprağı 78 milyon hep bir kardeş. Hiç merak etmeyin aldığımız bayrağı daha ileriye, daha yükseklere taşıyacağız inşallah. Hiç merak etmeyin, sizin evladınız sizi hiç mahcup etti mi? Bundan sonra da etmez merak etmeyin. Milletimizi, ülkemizi dünyanın sayılı ülkelerinin arasına sokmaya ahdettik, yemin ettik. Bu kadrolar, sizin kardeşleriniz. Gece gündüz çalışacağız, durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, ülkemizi, güzel yurdumuzu cumhuriyetin 100. yılına, 2023'e emin adımlarla yükselen ay yıldızlı bayrağımızla taşıyacağız."

Yıldırım, şair Mithat Cemal Kuntay'ın, "On Beş Yılı Karşılarken" isimli şiirinden, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır." bölümünü okudu.

- "Bakan olmuşsun ama cahil kalmışsın"

Meydandaki vatandaşların "esprili bir anısını anlatmasını" istemesi üzerine Yıldırım, 2007 genel seçimi öncesi seçim çalışmaları için geldiği Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı bir köydeki anısını şöyle anlattı:

"Tam köyün içine gireceğiz, bir teyze, nur yüzlü, yaşlı bir teyze pınarın başında oturuyor, yanaştık dedik ki, yanımda da Sebahattin Bey var, milletvekillerimiz var, adaylarımız var. 'Teyze teyze bakan geldi bakan, ne diyeceksen de, ne istiyorsun.' Teyze döndü, şöyle yazmasından yüzünü çevirdi, 'Evladım hoş geldin, sefalar getirdin, ne deyim ki, yol dedik yaptınız, su dedik getirdiniz, televizyonumuz bile var hem de 150 kanal çekiyor, buzdolabı bile var, hatta çamaşır makinemiz var, her şeyimiz var Allah'a çok şükür ama evladım bizim köyde ADSL çekmiyor.' Şimdi ben şöyle teyzemin yüzüne baktım, 'Teyze o ne, o ne ki?'. Teyze bana baktı, 'Evladım bakan olmuşsun ama cahil kalmışsın. Allah bilir ki sen Messenger'ı bile bilmezsin.' dedi. İşi anladık, neyi anladık biliyor musunuz? Meğer ki teyzemin torunu İsviçre'de yaşıyormuş onunla görüntülü konuşmak için ta Erzincan'a gidiyormuş. Onun için ADSL çekmiyor diyor."

Türkiye'nin nereden nereye geldiğini anlatan Yıldırım, yolu olmayan, suyu olmayan bir Türkiye'den artık ADSL olsun isteyen bir Türkiye olduğunu dile getirdi.

Bu Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekibinin eseri olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Dedemiz Fatih İstanbul'u fethetmek için gemileri karadan yürüttü, onun torunları Tayyip Erdoğan ve arkadaşları trenleri ve arabaları denizin altından geçirdiler. Marmaray, şu anda 130 milyona hizmet verdi. Şimdi Marmaray'a kardeş geliyor, Avrasya Tüneli'ni de bu yıl sonu yine açacağız. Yavuz Sultan Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, dünyanın en büyük havalimanı nereye yakışır? Türkiye'ye yakışır, bu millete yakışır." diye konuştu.

- "AK Parti ne derse yapar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2007 seçimlerinde Başbakan iken Erzincan meydanında yaptığı bir konuşmaya ilişkin anısını da anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"En önde bir teyze dikkatlice dinliyor. Cumhurbaşkanımız, 'Ey Erzincanlılar biz iktidar olmadan kriz oldu, Türkiye'nin ekonomisi bitti, Merkez Bankası döviz miktarı eridi, 27 milyona düştü. 27 milyardan şimdi 115 milyara çıktı' deyince aşağıda teyze avaz avaz bağırdı, 'Deme evladım deme dadanırlar, dadanırlar, söyleme dadanırlar.' dedi."

Muhalefet partilerinin seçim zamanı vaat üstüne vaat verdiğini aktaran Yıldırım, "Bir elinize ayı, bir elinize güneşi vereceğim' diyor, bol keseden atıyorlar. Bir tanesi de, partinin biri seçim vaatlerinde 'Konya'ya hızlı tren yapacağım' diyor, meğersem Konya'ya hızlı treni biz yapalı iki sene olmuş, haberleri yok. Bunlar bol vaatleri verince benim rahmetli babamın, nur içinde yatsın, bir lafı var, o aklıma geldi, hemen lafı patlattım, 'Kaval elin yel Allah'ın, üfle babam üfle' ama AK Parti ne derse yapar, AK Parti sözünün eridir." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti hükümetlerinin Türkiye'ye yaptığı hizmetleri anlatan Yıldırım, "Her şey Türkiye için her şey hükümet için her şey sizin için. Bugün sizden aldığımız güçle ülkemiz, milletimiz için çok güzel işler yapacağız. Milletimizin yüzünü ağartacak işlere yine imza atacağız." diye konuştu.

Alanda toplanan vatandaşlara, "Bizim bir şarkımız var, onu birlikte söyleyelim mi?" diye seslenen Yıldırım, vatandaşlarla "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×