Başbakan Yardımcısı Şimşek Bosna Hersek'te

- Bakan Şimşek, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Şimşek Bosna Hersek'te
04 Mayıs 2016 Çarşamba 15:29

SARAYBOSNA (AA) - Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 7. Saraybosna İş Forumu'na katılmak üzere geldiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'ndeki kabrini ziyaret etti.

Beraberindeki heyetle şehitliğe gelen Şimşek, önce meçhul asker anıtına çelenk bıraktı. Burada Saraybosna Kantonu Anıtlar Fonu Müdürü Nurudin Ciho'dan bilgi alan Şimşek, daha sonra İzetbegoviç'in kabrine çiçek bırakarak dua etti.

Bu arada, şehitlikte tesadüfen Boşnak kökenli edebiyat öğretmeni Mustafa Memiş ile karşılaşan Şimşek, bir süre eski öğretmeni ile sohbet etti.

Şimşek, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te birçok vatandaşla karşılaştıklarını ancak kendi öğretmeniyle karşılaşabileceğini hiç ummadığını belirterek, bunun güzel bir tesadüf olduğunu söyledi.

Memiş de 1979-1984 yılları arasında Batman'da Şimşek'in Türkçe ve edebiyat derslerine girdiğini kaydederek, "Ben Mehmet Bey'in sadece öğretmeni değilim. Ailesini de yakından tanırım. Mehmet Bey ile bizim hukukumuz sıradan öğrenci öğretmen hukuku değil, daha ileri derecede gerçekten bir kardeşlik hukukudur." dedi.

Şimşek ayrıca, Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'yı ve Brusa Bezistanı'nı da gezdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×