Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

- "Bölgenin iki önemli ülkesi olarak Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu ilişkiyi geliştirmesi, hiç tereddütsüz bölge barışına katkıda bulunacaktır" - "Diğer ülkelerle de oluşturulacak iyi ilişkilerin bölgede istikrarı sağlayacağı ve maalesef terörle eş anlamlı hale neredeyse dönüştürülmeye çalışılan Ortadoğu coğrafyasının, İslam coğrafyasının da böylece terörden de kurtulacağını, bu ilişkilerle de terör tehdidinin azalacağını da ümit ediyoruz"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bölgenin iki önemli ülkesi olarak Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu ilişkiyi geliştirmesi, hiç tereddütsüz bölge barışına katkıda bulunacaktır." dedi.

Kurtulmuş, Çankaya Köşkünde, Suudi Arabistan Krallığı Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil Zeyd et-Turayfi ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Kurtulmuş ve Turayfi, TRT ve Suudi Arabistan'ın yayın kurumu SBC arasındaki iş birliği mutabakat zaptını imzaladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, görüşmede yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud'un, üst düzey bir heyetle Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri artıracağını söyledi.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın kardeş iki halk olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Türkiye ve Suudi Arabistan'ın tarihi ve kültürel olarak çok yakın ilişkileri, temasları vardır. Özellikle son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek son derece olumlu bir yönde gelişmiş olması, her iki tarafı da memnun ediyor. Bölgedeki istikrarın sağlanması bakımından da bu ilişkinin gelişmesinin önemli ve değerli olduğuna inanıyoruz. İnşallah bu iki günlük ziyaret de bu ilişkiyi çok daha güçlendirecektir." diye konuştu.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın her alanda iş birliği içinde olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Özellikle bölgenin büyük bir istikrarsızlığın içerisine sürüklendiği son dönemde, bölge ülkelerinin yakın temasının fevkalade önemli olduğunu ifade etmek isterim. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu ilişkiyi geliştirmesi, hiç tereddütsüz bölge barışına katkıda bulunacaktır. Diğer ülkelerle de oluşturulacak iyi ilişkilerin bölgede istikrarı sağlayacağı ve maalesef terörle eş anlamlı hale neredeyse dönüştürülmeye çalışılan Ortadoğu coğrafyasının, İslam coğrafyasının da böylece terörden de kurtulacağını, bu ilişkilerle de terör tehdidin azalacağını da ümit ediyoruz."

- "Türk halkına verdiği bu destek, tarihi bir destekti"

Türkiye'nin topraklarında 15 Temmuz'da, en büyük ihaneti gördüğünü belirten Kurtulmuş, "Maalesef halka karşı son derece acımasız bir şekilde Türkiye'deki demokratik işleyişi ortadan kaldırmak isteyen bir güruh, darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Darbe teşebbüsü milletimizin cesareti, kararlılığıyla, Cumhurbaşkanımızın önderliğiyle çok şükür önlenmiştir. Şimdi bu darbeci çeteyle mücadeleye de millet olarak devam ediyoruz." dedi.

Kurtulmuş, darbe teşebbüsünden sonra Suudi Arabistan'ın, Türkiye'nin yanında olduğunu ilk ifade eden ülkelerden birisi olmasının da takdire ve şükrana layık bir durum olduğunu bildirdi. Bundan dolayı da Suudi Arabistan'a teşekkür eden Kurtulmuş, "Suudi Arabistan'ın, darbe teşebbüsüne karşı Türkiye demokrasisine ve Türk halkına verdiği bu destek, tarihi bir destekti. Kendilerine bir kere daha teşekkür ediyoruz. Ümit ediyorum ki ilişkilerimiz bundan sonra giderek daha da gelişecek, daha olumlu bir seyir izleyecektir." diye konuştu.

- "Büyük direniş, bütün dünyaya örnek oldu"

15 Temmuz gecesi yaşananları aktaran Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Çok karanlık bir geceydi. Gecenin en karanlık anında dahi şunu diyorduk, 'Bu gece Allah'ın izniyle sabah büyük bir fırsata dönüşecek ve Türkiye, aydınlık bir güne uyanacak.' Bunu söylerken hem halkımızın cesaretine güveniyorduk, milletimizin kararlılığına güveniyorduk, aynı zamanda da Suudi Arabistan'daki dostlarımız başta olmak üzere burada fiilen olmasa bile dualarıyla bizimle olan Müslüman ümmetin de dualarıyla Türkiye'ye destek verdiğini biliyorduk. Suudi Arabistan halkının da, bütün Müslüman milletlerin de o gün Türkiye'nin yanında olduğunu, Türk halkının yanında olduğunu yürekten hissettik. Bizim cesaretimizi artıran önemli sebeplerden birisi de buydu. İnşallah bu büyük direniş, bütün İslam dünyasına, bütün mazlum milletlere, bütün dünyaya örnek oldu, dünya demokrasi tarihine geçti. Bundan sonra Türk halkı, bütün İslam dünyasındaki dostlarıyla ve dünyanın her yerindeki dostlarıyla demokrasisini güçlendirmeye devam edecektir."

- "Türkiye ve Suudi Arabistan'ın istikrarı, bölgenin istikrarı anlamına gelir"

Suudi Arabistan Krallığı Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil Zeyd et-Turayfi ise Türkiye ile kültürel anlamda iş birliğini geliştirmek için ellerinden gelen gayreti sergilediklerini belirterek, iki ülke arasındaki her türlü iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Türkiye'de 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini çok yakından takip ettiklerini dile getiren Turayfi, tankların, uçakların önünde durarak dünyaya bir örnek sergileyen Türk halkını kutladığını ifade etti.

Turayfi, Türkiye'nin ve Suudi Arabistan'ın istikrarının, aynı zamanda bölgenin de istikrarı anlamına geldiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×