Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

- "Hiçbir terör örgütü ve onların arkasındaki akıllar zannetmesin ki bu saldırılarıyla Türkiye'yi kuşatacaklar, Türkiye'nin önünü kapatacaklar, Türkiye'nin geleceğini esir edecekler, Türkiye'yi bir şekilde kendi istedikleri istikamette diz çöktürecekler" - "Bütün terör örgütleri hep beraber saldırsa da onların arkasındaki bütün ortak akıllar hep beraber hareket etse de bu savaşı milletimiz kazanacaktır ve inşallah Türkiye 79 milyon hep beraber terör örgütlerine diz çöktürecektir" - "Bütün ilgili devletler Türkiye'nin bu operasyonundan haberdardır ve Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Hiçbir terör örgütü ve onların arkasındaki akıllar zannetmesin ki bu saldırılarıyla Türkiye'yi kuşatacaklar, Türkiye'nin önünü kapatacaklar, Türkiye'nin geleceğini esir edecekler, Türkiye'yi bir şekilde kendi istedikleri istikamette diz çöktürecekler." dedi.

Şırnak'ın Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliğine PKK'lı teröristlerce bomba yüklü kamyonla gerçekleştirilen saldırıda şehit olan polis memuru Harun Maytalman'ın cenaze törenine katılmak üzere Ordu'ya gelen Kurtulmuş, Ordu-Giresun Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, bir gazetecinin, Türkiye'nin birkaç bölgesinde terör eylemlerinin devam ettiğini belirtmesi üzerine, "Türkiye bir senedir sadece bir tek terör örgütü ile değil pek çok terör örgütü ile eş zamanlı olarak büyük bir mücadele veriyor. Hatta diyebiliriz ki büyük bir savaş veriyoruz. Bir taraftan PKK, bir taraftan İŞİD, bir taraftan FETÖ örgütleriyle Türkiye hem terörle hem darbe tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Bu Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, Türkiye'nin geleceğine, Türkiye'nin istiklaline ve istikbaline yapılmış açık bir saldırıdır. Öyle görünüyor ki terör örgütlerinin hepsinin arasında da ciddi bir dayanışma içerisinde bu saldırıları sürdürüyorlar." diye konuştu.

Milletin birlik ve beraberlik içinde bütün farklı kesimleriyle tek yumruk halinde terör örgütlerine karşı kararlı bir mücadele sürdürdüğünü vurgulayan Kurtulmuş, "Nasıl 15 Temmuz akşamında 79 milyon hep beraber darbeye karşı durduysak, 15 Temmuz'dan sonra darbede başarılı olamayan unsurların terör örgütlerini devreye sokarak sürdürdükleri Türkiye'yi yok etme mücadelelerinde milletimiz aynı kararlılıkla onların karşısında duracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, "Hiçbir terör örgütü ve onların arkasındaki akıllar zannetmesin ki bu saldırılarıyla Türkiye'yi kuşatacaklar, Türkiye'nin önünü kapatacaklar, Türkiye'nin geleceğini esir edecekler, Türkiye'yi bir şekilde kendi istedikleri istikamette diz çöktürecekler." ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün terör örgütleri hep beraber saldırsa da onların arkasındaki bütün ortak akıllar hep beraber hareket etse de bu savaşı milletimiz kazanacaktır ve inşallah Türkiye 79 milyon hep beraber terör örgütlerine diz çöktürecektir. Terör Türkiye için aziz milletimiz için bir tehdit olmaktan çıkarılacaktır. Evet, içimiz kan ağlıyor her gün Türkiye'nin dört bir tarafında şehit cenazeleriyle hep beraber bu acıyı bir kez daha yaşıyoruz, bir kere daha terör örgütlerine lanet ediyoruz ama sonuçta büyük bir kararlılıkla devlet, millet olarak el ele vererek bu terör örgütlerini bitirme, bunların faaliyetlerini sonlandırma azmimizi daha fazla artırıyoruz."

Cizre'de 11 polisin şehadetiyle Türkiye'nin büyük bir acı daha yaşadığına dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Milletimizin başı sağolsun. Yine Kılıçdaroğlu'nun konvoyunda bir askerimizin şehit olması ile karşı karşıya kaldık. Cizre'de şehit olan bir kardeşimizin cenazesinde halkımızla beraber olmak için buradayız. Allah rahmet eylesin. Şehitlerimiz Türkiye'nin yolunu aydınlatıyor, Türkiye'nin birliğini ve dirliğini koruyor. Bu millet ne kadar büyük bir millet olduğunu şehitlerin vasıtasıyla onların ortaya koyduğu bu kararlı mücadele vasıtasıyla bir kere daha ortaya koyuyor. Milletimizin başı sağolsun ancak milletimizin müsterih olmasını istiyoruz biz bu terör örgütlerinin hepsine diz çöktürecek güce, kuvvete ve kudrete sahibiz. Yeter ki dirliğimizi ve birliğimizi kaybetmeyelim. İnşallah en kısa sürede Türkiye bu zor dönemi geride bırakacaktır."

- "Amacımız o bölgeyi bütünüyle terör örgütlerinden temizlemek"

Kurtulmuş, Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı'na yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Türkiye'nin Mare Cerablus hattına müdahalesi tam da az önce sorduğunuz sorunun gereğidir. Özellikle geçen sene temmuz ayından bu yana saldırılarını artıran terör örgütlerinin çok ciddi şekilde Suriye'den lojistik destek aldıklarını, oradan insan kaynağı desteği sağladıklarını hatta askeri anlamda, mühimmat anlamında da büyük destekler sağladıklarını da biliyoruz. Dolayısıyla Türkiye'de terörün bu kadar azmasının önemli nedenlerinden birisi Suriye'de ortaya çıkan siyasi istikrarsızlıktır. Tabiri caiz ise Suriye maalesef son 5 yıldır dünyadaki bütün silahlı örgütler için bir cennet haline gelmiştir ve Suriye bir örgütler konfederasyonu haline dönüşmüştür."

Türkiye'nin, Suriye'den kendi topraklarına gelen birliğine, dirliğine karşı saldırı mahiyetinde olan bütün hareketliliği yakinen takip ettiğini anımsatan Kurtulmuş, "Biliyorsunuz teröristler için orası bir kaynak halindeydi hem de aynı zamanda Türkiye'nin çeşitli illerinden yerleşim yerlerine oradan birtakım roketlerle saldırılarda bulunuluyor. Havan topları atılarak vatandaşlarımızın vefat etmesine, yaralanmasına neden olunuyordu. Dolayısıyla Türkiye için Suriye'deki bu olayları yakinen izledik ve son noktaya gelindi." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları çerçevesinde kendi ulusal bütünlüğünü korumak, sınır güvenliğini teminat altına almak bakımından Suriye'nin Cerablus bölgesindeki terör örgütlerine karşı bir mücadeleyi başlattığını vurgulayarak, "İnşallah en kısa sürede oradaki mücadelede İŞİD'i ve terör örgütlerini Türkiye'ye bir tehdit olmaktan uzaklaştıracağız ve o alanı temizleyeceğiz. Bu kararlılıkla operasyonlarımız son derece başarılı şekilde devam ediyor. Bu operasyondaki amacımız gerçekten ani, hızlı sonuç alıcı bir operasyonla o bölgeyi bütünüyle terör örgütlerinden temizlemektir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, burada uluslararası koalisyonla eş güdümlü bir şekilde hareket ettiğini dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bütün ilgili devletler Türkiye'nin bu operasyonundan haberdardır ve Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır. Kendi sınırlarımızı koruyacak güçteyiz. Sınırlarımıza tehdit oluşturacak bütün unsurları, bu kim olursa olsun hangi terör grubu olursa olsun onları tasviye edecek güç ve kudretteyiz. İnşallah Türkiye bu operasyonu en kısa zamanda nihayetlendirerek o bölgeyi güvenli bir bölge haline getirecektir ve oradan Türkiye'ye karşı saldırıların artık yapılması mümkün olmayacaktır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×