Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)

- "Topyekün bir darbe teşebbüsü, tehdidi kalmış mıdır? Hayır, kalmamıştır. Bunu çok açık söyleyelim, milletimiz rahat olsun" - "Türkiye ekonomisi çok şükür sağlamdır. Eğer 2002 şartlarındaki Türkiye olsaydı, bu darbe teşebbüsü Türkiye ekonomisini ciddi şekilde vurabilirdi" - "Şu çok net ki yıllardır Fuat Avni hesabından, 'Bakın sizin ensenizdeyiz, aldığınız nefesi biliyoruz ha...' manasına gelen korkutucu tweetler de attılar en üst devlet görevlileri için. Dolayısıyla bu ihanetin önemli kollarından birisi Fuat Avni hesabıdır. O hesabın içerisinde kim varsa, onların da ortaya çıkarılması lazım" - "(Tutuklanan hakimlere ilişkin) Bu adamlar hakim makim değil, dışarıdaki imamlarından aldıkları emirle kimleri hapsettirdikleri, kimler hakkında ne tür suçlar işledikleri şimdi ortaya çıkıyor" - "İnşallah darbe tehdidi kalmadı ama Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutan olarak ve gerçekten bu dönemde ortaya koyduğu bu sivil irade, dirayet, basiret ve cesaret bakımından da bir kere daha toplumun tamamının lideri olduğunu, Cumhurbaşkanı olduğunu ortaya koydu. O, tehdit algılamalarını sonuna kadar takip edecek ve evet, 'Ey milletim tehlike geçmiştir, bütünüyle geçmiştir' diyene kadar bu nöbetler devam edecek"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Topyekün bir darbe teşebbüsü, tehdidi kalmış mıdır? Hayır, kalmamıştır. Bunu çok açık söyleyelim, milletimiz rahat olsun." dedi.

Kurtulmuş, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Darbe girişiminin Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) olumsuz etkilediğini belirten Kurtulmuş, FETÖ terör örgütünün amacının, kurumlar arasındaki dayanışma ve güven unsurunu ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, sadece kurumlar arasında değil, TSK içinde de darbe girişimiyle birlikte güvensiz bir ortamın oluştuğunu, süratle bu durumdan kurtulacaklarını ve devletin bütün kurumlarının itibarını koruyacaklarını, darbecilerle irtibatı olanların ortaya çıkarılacağını ifade etti.

"Topyekün bir darbe teşebbüsü, tehdidi kalmış mıdır? Hayır, kalmamıştır. Bunu çok açık söyleyelim, milletimiz rahat olsun" diyen Kurtulmuş, kitlesel anlamda 15 Temmuz akşamına benzer bir kalkışma ihtimalinin olmadığını dile getirdi.

- "Bireysel suikastler olabilir"

Kurtulmuş, bu süreçte dört noktada önemli birtakım şeylerin olabileceğine dikkati çekerek, "Birincisi, bireysel suikastler olabilir. Sağa, sola dağılmış olan birtakım serseri mayınlarla bunu yapabilirler. İkincisi, meydanları bölmek isterler. Yani çok şükür şu anda Türk, Kürt, Alevi, Sünni, AK Partili, diğerleri, ayrım gözetmeksizin herkes meydanlarda beraber. Meydanları bölmek için de maalesef provokasyonu kullanabilirler." diye konuştu.

Kürt ve Alevi vatandaşlar üzerinden, sosyal medya üzerinden yapılacak provokasyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, bununla ilgili bütün vatandaşları uyardıklarını, meydanlardaki iradenin korunacağını, bu iradenin bölünmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Kurtulmuş, algı operasyonları yapıldığına da işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bunların yurt dışı bağlantıları çok kuvvetli, sağda solda PR çalışmaları yapabilecek çok sayıda elemanları var. Yıllardır bu anlamda da ciddi bir deneyim kazandılar. Şimdi çeşit çeşit şeyler yaptılar, yapıyorlar, yıkılıyor, başka bir şey getiriyorlar, yıkılıyor. Yanlış algı operasyonlarıyla Türkiye'yi köşeyi sıkıştırmaya çalışacaklar. Uluslararası camiada, uluslararası siyasette Türkiye'yi izole etmeye çalışacaklar. Bunlar devam edecek, burada dikkatli olmamız lazım. Bir diğer alan ise ekonomide yapacakları operasyonlardır. Ekonomide, yapabilirlerse yabancı yatırımcıyı Türkiye'den çıkarmak. Türkiye ekonomisinde çok büyük türbülanslar oluşturarak vatandaşı tedirgin etmek isterler, bununla ilgili haberler çıkartacaklar. Birtakım uluslararası derecelendirme kuruluşları da bunlara zemin hazırlayacak."

- "Türkiye ekonomisi çok şükür sağlamdır"

Türk ekonomisine güven duyulduğunu gördüklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Çok sayıda yabancı ortağı olan şirket, yabancı ortaklarına 'Türkiye'de yatırım ortamında hiçbir problem yoktur, yatırımlarımızı asla geri çekmeyeceğiz' demişler. Bakıyorsunuz, Borsa İstanbul'da sadece yüzde 4'lük bir oynama olmuş. Türkiye ekonomisi çok şükür sağlamdır. Eğer 2002 şartlarındaki Türkiye olsaydı, bu darbe teşebbüsü Türkiye ekonomisini ciddi şekilde vurabilirdi." dedi.

"İmralı'ya, PKK terör örgütünün elebaşısı Abdullah Öcalan'ın olduğu yere de hava operasyonu yapılma riski var deniliyor, doğru mudur? Böyle bir risk söz konusu mu?" sorusuna Kurtulmuş, "Böyle duyumlar alındı, cumartesi ve pazar günleri böyle ciddi bir risk söz konusuydu, yani darbe girişiminin ardından. Çünkü amaçları, Allah korusun, böyle bir şey yaparak Diyarbakır'da, Mardin'de Urfa'da, Siirt'te Türkiye'nin dört bir tarafında bu darbe tehdidinin karşısında duran Kürt kardeşlerimizin bilincini yaralamak için böyle ihanetler de yapar bunlar. Bunların elinden her türlü zarar gelir." diye cevap verdi.

- "FETÖ ile bağlantısı olanların maaşı kesilebilecek"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Fetullah Gülen'e emekli maaşı ödenmesine ilişkin soruya da "Maalesef... Ama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız hemen maaşını kesti." yanıtını verdi.

"FETÖ'cü olduğu bilinen ve yurt dışına kaçan milletvekillerine maaş ödeniyor mu?" sorusuna da Kurtulmuş, bu konuda bilgisinin olmadığını ancak varsa onların da maaşlarının derhal kesilmesi gerektiğini bildirdi. Kurtulmuş, bunun tedbirinin alınması ve bu örgütle bağlantısı olduğu net bilinen, yurt dışına kaçmış birtakım devlet memurları ya da emekliler varsa bunlarla ilgili de gerekli işlemlerin yapılabileceğini ifade etti.

- "İhanetin önemli kollarından birisi Fuat Avni hesabıdır"

Fuat Avni'nin kim olduğu ve yakalanıp yakalanmadığına ilişkin de Kurtulmuş, Fuat Avni ile ilgili spekülasyonlar yapıldığı dönemde de bu hesabın tek bir kişiye ait olmadığı kanaatinde bulunduğunu dile getirdi.

Bu hesabın tamamıyla dezenformasyon çalışmaları yapmak için devletin en ücra noktasına kadar sirayet etmiş unsurların çok düzenli bilgiler alarak ve bunları kendileri açısından başarılı bir dille kullanan ekip olduğunu aktaran Kurtulmuş, "Şu çok net ki yıllardır Fuat Avni hesabından, 'Bakın sizin ensenizdeyiz, aldığınız nefesi biliyoruz ha...' manasına gelen korkutucu tweetler de attılar en üst devlet görevlileri için. Dolayısıyla bu ihanetin önemli kollarından birisi Fuat Avni hesabıdır. O hesabın içerisinde kim varsa onların da ortaya çıkarılması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

- Tutuklanan hakimlerin verdiği kararlar

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, tutuklanan hakimlerin verdiği kararlarla ilgili neler yapılabileceği konusunda da, kendisinin hukukçu olmadığını, bilmediği bir konuda konuşarak milleti yanıltacak bilgiler vermek istemediğini söyledi. Burada yasal zemin hazırlanarak belki bir iade-i muhakeme gibi bir süreç açılabileceğini belirten Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Bunlarla ilgili Adalet Bakanlığı çalışır. Gerçekten çok açık yani, bunlar söyleniyordu, şimdi çok net hale geliyor, itiraflar ortaya çıkıyor. Bu adamlar hakim makim değil, dışarıdaki imamlarından aldıkları emirle kimleri hapsettirdikleri, kimler hakkında ne tür suçlar işledikleri şimdi ortaya çıkıyor. Şu ana kadar belki bildiklerimiz işin çok az bir kısmı, görünen bir yüzü. Dolayısıyla burada hukukçular, Adalet Bakanlığımız gerekli çalışmayı yapabilir. Böyle bir yol da açılabilir ama ben hukukçu olmadığım için bununla ilgili daha teferruatlı, yanıltıcı bir bilgi vermek istemem."

Numan Kurtulmuş, demokrasi nöbetlerinin ne kadar süreceğiyle ilgili de, Türkiye'nin hassas bir süreçten geçtiğini, korkulu rüya görmektense uyanık kalmanın daha iyi olacağını ifade ederek, "İnşallah darbe tehdidi kalmadı ama Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutan olarak ve gerçekten bu dönemde ortaya koyduğu bu sivil irade, dirayet, basiret ve cesaret bakımından da bir kere daha toplumun tamamının lideri olduğunu, Cumhurbaşkanı olduğunu ortaya koydu. O, tehdit algılamalarını sonuna kadar takip edecek ve evet, 'Ey milletim tehlike geçmiştir, bütünüyle geçmiştir.' diyene kadar bu nöbetler devam edecek." açıklamasında bulundu.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×