Başbakan Davutoğlu Katar'a gitti

- Davutoğlu: (1) - "Bugün Bursa'da bildiğiniz gibi bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Ülkemize, halkımıza, huzurumuza dönük bir saldırıdır. 8 vatandaşımız yaralandı. Elhamdülillah ağır yaralı vatandaşımız yok. Saldırıyı gerçekleştiren terörist öldü. Bir kez daha halkımıza, bu saldırı dolayısıyla direnç gösterme hususundaki kararlı tutumu dolayısıyla takdirlerimi ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün halkımıza iletiyorum" - "Bu terör saldırıları, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlı tutumundan geri adım atmasına sebebiyet vermeyecektir. Nerede, ne şekilde olursa olsun mutlaka teröriste ve terör faaliyetlerine karşı en kararlı, ilkeli ve etkin tutumu sergilemeye devam edeceğiz" - "İçişleri Bakanımızla Bursa Valimizle de yakın bir istişarede bulunduk, inşallah teröristin de kimliği tespit edilecek ve arkasındaki bütün güçler ağ, network ortaya çıkarılana kadar da bu çalışmalar kararlılıkla devam edecek" - "Türkiye'nin Katar'daki bu askeri mevcudiyeti, Körfez'deki istikrara ve iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin güvenlik alanına taşınmasına imkan sağlayacaktır. Yine savunma sanayi alanında da çok yoğun bir işbirliği var. Bunu daha ileri aşamalara götürmek konusunda da kararlıyız"

Başbakan Davutoğlu Katar'a gitti
27 Nisan 2016 Çarşamba 23:43

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Bursa'da bildiğiniz gibi bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Ülkemize, halkımıza, huzurumuza dönük bir saldırıdır. 8 vatandaşımız yaralandı. Elhamdülillah ağır yaralı vatandaşımız yok. Saldırıyı gerçekleştiren terörist öldü. Bir kez daha halkımıza, bu saldırı dolayısıyla direnç gösterme hususundaki kararlı tutumu dolayısıyla takdirlerimi ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün halkımıza iletiyorum." dedi.

Davutoğlu, Katar ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bursa'da gerçekleştirilen terör saldırısına değinerek, "Ülkemize, halkımıza, huzurumuza dönük bir saldırıdır. 8 vatandaşımız yaralandı. Elhamdülillah ağır yaralı vatandaşımız yok. Saldırıyı gerçekleştiren terörist öldü. Bir kez daha halkımıza, bu saldırı dolayısıyla direnç gösterme hususundaki kararlı tutumu dolayısıyla takdirlerimi ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün halkımıza iletiyorum." diye konuştu.

Bu terör saldırılarının, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlı tutumundan geri adım atmasına sebebiyet vermeyeceğini vurgulayan Davutğlu, "Nerede, ne şekilde olursa olsun mutlaka teröriste ve terör faaliyetlerine karşı en kararlı, ilkeli ve etkin tutumu sergilemeye devam edeceğiz." dedi.

Teröristin kimliği konusundaki çalışmaların güvenlik güçlerince sürdürüldüğünü ifade eden Davutoğlu, "İçişleri Bakanımızla Bursa Valimizle de yakın bir istişarede bulunduk, inşallah teröristin de kimliği tespit edilecek ve arkasındaki bütün güçler ağ, network ortaya çıkarılana kadar da bu çalışmalar kararlılıkla devam edecek." ifadelerini kullandı.

- "Devam eden çalışmalar ciddi bir aşamaya gelmiş olacak"

Başbakan Davutoğlu, Katar'ın son yıllarda ilişkilerin en üst düzeye çıktığı bir ülke olduğunu, Dışişleri Bakanı olarak 15 kez Katar'a gittiğini, Başbakan olarak ilk ziyaretini gerçekleştireceğini söyledi.

Katar Emiri Şeyh Temim ile İstanbul'daki son görüşmelerindeki davet üzerine bu ziyareti gerçekleştireceğini aktaran Davutoğlu, Katar'ın son dönemde hem sahip olduğu enerji ve ekonomi potansiyeli hem de uluslararası diplomasideki aktifliği sebebiyle sürekli gündemde olduğunu belirtti.

Katar'ın bölge politikalarında Türkiye ile yakın bir koordinasyon içinde olduğunu, başta Suriye ve Irak'taki gelişmeler olmak üzere Katar ile yakın ilişkilerin sürdüğüne dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Değişik vesilelerle Katar ile yaptığımız görüşmelerde Yüksek Stratejik Komite kurulması kararı alınmıştı. Söz konusu komitenin ilk toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımızın aralık ayında Katar'a yaptığı ziyarette gerçekleştirilmiş oldu. Bu ziyaret sonunda eğitimden, ekonomiye, enerjiden kültüre, vize muafiyetinden güvenlik işbirliğine uzanan çeşitli alanlarda 17 anlaşma imzalandı. Dolayısıyla Katar ile ilişkilerin çok sağlam yasal bir altyapısı oluştu. Burada en önemli alanlardan birisi bu ziyaretler neticesinde ortaya çıkan askeri işbirliğidir. Katar'da TSK'nın konuşlanması konusunda bir prensip kararımız vardır. Ön çalışmalar yapıldı. Genelkurmay Başkanımızın Katar'a bir ziyareti oldu. Gerekli yasal süreçler tamamlanarak 15 Haziran 2015'te yürürlüğe giren bu anlaşmanın hayata geçirilmesine teminen aramızdaki uygulama anlaşması imzalanacak. 1,5 yılı aşkın devam eden çalışmalar ciddi bir aşamaya gelmiş olacak.

Dünyada birçok barış misyonunda görev yapan silahlı kuvvetlerimiz, dost ve kardeş ülke Katar'da düzenlenen Türkiye-Katar ortak tatbikatını da geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirmişti. Çok başarılı bir tatbikattı. Türkiye'nin Katar'daki bu askeri mevcudiyeti, Körfez'deki istikrara ve iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin güvenlik alanına taşınmasına imkan sağlayacaktır. Yine savunma sanayi alanında da çok yoğun bir işbirliği var. Bunu daha ileri aşamalara götürmek konusunda da kararlıyız."

- Karşılıklı yatırımların daha da artırılması ele alınacak

Başbakan Davutoğlu, ziyarette ikili ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımların daha da artırılması konularının da ele alınacağını, en önemli konulardan birinin de Türk firmalarının Katar'da yüklendikleri projeler olduğunu, bu projelerin değerinin toplamda 15 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

Katar'ın önümüzdeki dönemde 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacağını, 2030 ulusal vizyonu çerçevesinde büyük projeler gerçekleştireceğini aktaran Davutoğlu, inşaat sektöründe olağanüstü bir hamle dönemi yaşanacağını, Türk firmalarının dünyada etkin bir şekilde bu ihalelere katıldığının herkes tarafından bilindiğini, bu büyük pastadan Türk firmaların en iyi şekilde istifade etmesi için görüşmeler gerçekleştireceğini dile getirdi.

Davutoğlu, Türkiye-Katar İş Konseyi Toplantısında bu konuları ele alacaklarını, özellikle enerji alanında iş birliğinin artarak devam etmesini ümit ettiklerini, bu konuda çok büyük bir potansiyel gördüklerini aktardı.

Eğitim ve kültür alanında da önemli mesafelerin alındığını, geçen yıl Yunus Emre Kültür Merkezini Doha'da açtıklarını anımsatan Davutoğlu, geçtiğimiz yılı Türkiye-Katar Kültür Yılı ilan ettiklerini, iki ülkede 40 civarında aktivitenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, ayrıca Emir Şeyh Temim ve Başbakan Şeyh Abdullah ile ikili görüşmeler yapacağını, Katar Üniversitesinde öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geleceğini, burada bir konuşma yapacağını da sözlerine ekledi.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×