Bartın'daki sel

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Bartınlı vatandaşlarımız maalesef bir sel afetiyle karşı karşıya kaldı. Bakanlık olarak bu afetler yaşanmasın, can ve mal kaybı olmasın diye dereleri ıslah ediyoruz, taşkınların muhtemel zararlarının önüne geçmeye çalışıyoruz" -"Ekiplerimiz hem personel hem de araç gereç yardımında bulunuyor. İnşallah en kısa zamanda yaraları sarıp, insanlarımızı gündelik yaşamlarına döndüreceğiz"

Bartın'daki sel

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bartınlı vatandaşlarımız maalesef bir sel afetiyle karşı karşıya kaldı. Bakanlık olarak bu afetler yaşanmasın, can ve mal kaybı olmasın diye dereleri ıslah ediyoruz, taşkınların muhtemel zararlarının önüne geçmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, özellikle Amasra ve Kurucaşile'de etkili olan sel sırasında mahsur kalan araçları ve vatandaşları kurtarmak için müdahale eden ekiplere, personel ve araç desteği veriliyor.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalışılırken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve Orman Genel Müdürlüğüne (OGM) ait iş makineleriyle Amasra'da, Avara Köprüsü'nde mahsur kalan 52 kişinin bulunduğu otobüs ile toplam 9 kişinin olduğu araçların kurtarılması sağlandı.

Kurtarma çalışmalarında kullanılan DSİ'ye ait dozerlerle, Yahyayazıcı, Göçgün ve Göçgündemirci'ye ulaşım sağlanması için, kapanan yolların açılmasına yardımcı olundu. AFAD ekiplerine DSİ araçlarıyla destek veren personel, gerek mahsur kalan vatandaşların kurtarılması gerekse zarar gören köprülerin tahkimatı için çaba gösterdi.

Öte yandan, OGM'ye ait iş makineleriyle de Bartın-Kurucaşile karayolunun açılması için karayolları ekiplerine destek verildi. Ayrıca Avara mevkisindeki vatandaşlara tankerle su götüren ekipler, AFAD çalışanları için de 2 araç tahsis etti. Zarar gören yolların tamiri için iş makinesi görevlendiren orman idaresi, sel sonrası hasarların giderilmesi amacıyla diğer kuruluşlara araç ve personel desteğini sürdürüyor.

- "Dereleri ıslah ediyoruz"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Eroğlu, Bartın'da yaşanan sele kısa sürede müdahalede bulunulduğunu, can ve mal kaybının önüne geçilmesi için bütün imkanların seferber edildiğini belirtti.

Eroğlu, "Bartınlı vatandaşlarımız maalesef bir sel afetiyle karşı karşıya kaldı. Bakanlık olarak bu afetler yaşanmasın, can ve mal kaybı olmasın diye dereleri ıslah ediyoruz, taşkınların muhtemel zararlarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Ekiplerimiz hem personel hem de araç gereç yardımında bulunuyor. İnşallah en kısa zamanda yaraları sarıp, insanlarımızı gündelik yaşamlarına döndüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×