"Barış Mozaiği" açıldı

- Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laruel True ile öğrenciler tarafından Beykoz'daki Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin duvarına uygulanan köprüler temalı "Barış Mozaiği"nin açılışı yapıldı - ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Hunter: - "Beykoz Belediyesini, bu mozaik çalışması aracılığıyla barışı karşılamak yönünde somut bir adım attığı için tebrik ediyorum" - Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek: - "İstanbul'a dördüncü köprüyü sanatçılarımız yaptı. Baktığımız zaman burada barışı görelim" - Sanatçı True: - "Bu proje, sanatın toplulukları nasıl bir araya getirebildiğinin göstergesi"

11 Mayıs 2016 Çarşamba 19:51

İSTANBUL (AA) - Beykoz Belediyesi, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu ve Meridien Kültür Merkezi'nin iş birliğiyle ABD'li çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True'nun tasarladığı köprüler temalı "Barış Mozaiği" törenle açıldı.

Sanatçı True'nun tasarım ve öncülüğünde, sanatçı Süha Semerci'nin katkılarıyla Boğaziçi Mesleki ve Anadolu Lisesi ile Celal Arasa Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla yürütülen "Barış Mozaiği" projesi tamamlandı.

Beykoz'daki Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin duvarına uygulanan "Barış Mozaiği"nin açılış törenine, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Laurel True, Süha Semerci, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Hunter, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun, böyle bir projede Beykoz Belediyesi ile iş birliği yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Barış Mozaiği'nin, uzun yıllar katkı sağlayan öğrencilerin yanı sıra önünden geçenler için de büyük anlam taşıyacağını ifade eden Hunter, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eserin, iki nedenle çok büyük anlam taşıyacağını düşünüyorum. Biri, bu sanatın türü. Bu ülke, mozaiğe yabancı değil. Bu ülke, mozaik sanatına binlerce yıldır ev sahipliği yapmış. Bu geleneksel sanatın, çağdaş, modern, çok güzel bir şeye aktarıldığını, dönüştüğünü görmek ayrıca güzel. Aramızda dünyanın önde gelen mozaik sanatçılarından birinin bulunması da ayrı bir onur. Bu eserin oluşturulmasında harcadığı zaman için kendisine teşekkür ediyoruz. Bu esere katkı sağlayan herkese de teşekkür ederim. Bu eser, teması ve kompozisyonu açısından da büyük anlam taşıyor. Hem ABD'de hem Türkiye'de tanınmış motifleri bir araya getirmesi, aynı zamanda Beykoz'un ev sahipliği yapması, İstanbul'un sembollerinden biri olan köprünün kullanılması çok anlamlı. Beykoz Belediyesini, bu mozaik çalışması aracılığıyla barışı karşılamak yönünde somut bir adım attığı için tebrik ediyorum."

- "Anlamlı bir iş yaptınız"

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, barıştan ve kardeşlikten yana olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Başka bir şey düşünmek insan için zaten olmaması gerekendir. Çünkü barış olmayan bir dünya, yaşanılır olmaktan çıkar. Barışın olduğu bir dünya yaşanılacak bir dünyadır. Bugün dünyada olan olaylara baktığımızda üzülüyoruz. Çok uzakta olsa bile hiç kimsenin televizyon ekranlarında gördüklerine 'Benden uzakta ne olursa olsun' deme hakkı olmadığına inanıyorum. Hepimizin yüreğinde mutlaka burukluk, kırgınlık, acı ve sızı vardır."

Sanatçıların anlamlı bir olayı duvara yansıttıkları belirten Çelikbilek, İstanbul Boğazı'nda üçüncüsü yapım aşamasında üç köprü bulunduğunu anlattı.

Bu yıl tamamlanması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün dünyanın örnek köprülerinden olacağını aktaran Çelikbilek, şöyle devam etti:

"İstanbul'a dördüncü köprüyü sanatçılarımız yaptı. Ellerinize, yüreklerinize sağlık. Anlamlı bir iş yaptınız. Bizim milletimizin bir özelliği misafiri sevmesidir. Misafiri severiz, kollarız, 'Başımızın üstünde yeri var' deriz. Bu milletimizin geleneklerinde ve genlerinde olan bir anlayıştır. Anadolu insanının en önemli özelliği; misafire verdiği değerdir. Size teşekkür ediyorum, bize misafir oldunuz, bize misafir olmanızda böyle bir hizmet yapma şansını verdiniz. Eminim aynı misafirperverlik sizin ülkenizde de vardır. Her milletin farklı farklı iyilikleri ve güzellikleri vardır. Barış Mozaiği'nin bu duygu ve bu heyecanı bir kere daha insanların arasında hatırlatmasını Allah'tan temenni ediyorum. Baktığımız zaman burada barışı görelim."

- "Bu proje, sanatın gücünün canlı kanıtı"

Son olarak Haiti'de benzer bir projeyi hayata geçiren mozaik sanatçısı Laurel True, ABD ve Türkiye arasında köprü oluşturmak için projeye katıldığını dile getirdi.

True, projenin son derece güzel olduğuna dikkati çekerek, "Bu proje, sanatın gücünün canlı kanıtı, sanatın toplulukları nasıl bir araya getirebildiğinin göstergesi. ABD'de, 'yaratıcı alan yaratma' dediğimiz bir terim vardır. Bu da sanatın gelmesiyle herhangi günlük bir yerin, sıradan bir yerin sihirli bir alana dönüşmesini belirten bir ifadedir. Benim için burada öğrencilerle, öğretmenlerle, Süha ile özgürce çalışmak farklı bir seviyede muhteşem bir deneyim oldu. Kızların da hakkını vermem lazım. Çünkü bu projeye çok emek verdiler." diye konuştu.

Köprü motifinin önemli bir sembol olduğunu vurgulayan True, köprünün, insanları ve kültürleri bir araya getirme, birleşme fikrini ifade ettiğini kaydetti.

Laurel True, "Bu yüzden bu motifi kullanmaktan büyük mutluluk duydum. 25 yıldır bu tarz çalışıyorum. Dünyanın birçok yerinde çalıştım. Çalıştığım hiç bir yerde o bölgede yaşayan insanlardan bu kadar olumlu bir bildirim almamıştım. Biz çalışırken tahminen bin kişi buradan geçti. Herkes bizi cesaretlendirdi, bizi tebrik etti, 'Ellerinize sağlık' dedi. Ben bir yerde çalışırken, hiç böyle bir deneyimi yaşadığımı hatırlamıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Hunter, mozaik sanatçısı True'ye, çeşm-i bülbül hediye etti. Törende daha sonra kurdele kesilerek, Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin ön duvarına uygulanan "Barış Mozaiği" açıldı.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin ön duvarına yapılan "Barış Mozaği"nde, Selçuklu, Osmanlı ve Türk sanatıyla Anadolu kültürlerinden motiflerin yanı sıra dostluk ve doğal güzellikler sentezlendi, köprü temasıyla da barış vurgulandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×