Bangladeş'teki terör saldırısı

- Cemaat-i İslami Partisi, saldırıyı kınadı

Bangladeş'teki terör saldırısı

ANKARA (AA) - Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi, başkent Dakka'daki Gülşen diplomatik bölgesinde bir restorana düzenlenen saldırıyı kınadı.

Cemaat-i İslami'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, partinin Genel Sekreter Vekili Şafikur Rahman, Holey Artisan adlı restoranda 20 rehinenin ölümüyle sonuçlanan eylemi kınadı.

Rahman'ın "Bu eylemi şiddetle kınıyor ve derin endişelerimi açıklıyorum" ifadesinin yer aldığı açıklamada, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilekleri iletildi.

Cemaat-i İslami'nin Emir Vekili Makbul Ahmed de sitede yer alan açıklamasında, Bangladeşlileri ülkenin barış ve güvenliği için dua etmeye çağırdı. Ahmed, saldırıda hayatını kaybeden rehinelerin ve güvenlik güçlerinin ailelerine üzüntülerini bildirdi.

Gülsen diplomatik bölgesindeki Holey Artisan restoranına cuma gecesi saldırı düzenlenmiş, saldırıda restoranda bulunan yaklaşık 35 kişi rehin alınmıştı. Saldırganlarla çatışmaya giren 2 polis yaşamını yitirmiş, yaklaşık 30 polis yaralanmıştı.

Güvenlik güçleri rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda 6 saldırgan öldürülmüş, 1 saldırgan gözaltına alınmış, 13 rehine kurtarılmıştı. Saldırganların rehin aldıkları 20 rehineyi öldürdüğü açıklanmıştı.

Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlenmişti. Bangladeş yönetimi ise DAEŞ'in ülkede bulunmadığını, saldırının başka bir örgüt tarafından yapıldığını ileri sürmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×