Ban Ki-mun Gazze'ye gidecek

- BM Genel Sekreteri Ban'ın 27 ve 28 Haziran'da İsrail, Gazze ve Batı Şeria'yı ziyaret edeceği bildirildi

Ban Ki-mun Gazze'ye gidecek
21 Haziran 2016 Salı 22:08

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail, Gazze ve Batı Şeria'yı ziyaret edecek.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın Avrupa ve Ortadoğu ziyaretlerine ilişkin bilgi verdi.

Genel Sekreter'in 24 ve 25 Haziran'da Fransa'da temaslarda bulunacağını anlatan Dujarric, Ban Ki-mun'un buradan 26 Haziran'da Kuveyt'e geçerek Kuveyt Emiri ve Başbakanı ile görüşeceğini ardından Yemen müzakerelerini sürdüren BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed ve Yemenli taraflarla son durumu ele alacağını söyledi.

Ban Ki-mun'un buradan 27 Haziran'da İsrail'e gideceğini ve Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşeceğini kaydeden Dujarric, Genel Sekreter'in 28 Haziran'da ise Gazze'yi ve Batı Şeria'yı ziyaret edeceğini ifade etti.

Dujarric, Gazze'de BM'nin Filistin'e yardım kuruluşu (UNRWA) tarafından işletilen kız okulunu ve Gazze'deki inşaat projelerini inceleyeceğini, ardından Batı Şeria'ya geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Rami Hamdallah ile görüşüp iftar yemeğine katılacağını kaydetti.

Ban'ın, bölgeye götüreceği mesajlardan birinin Gazze'ye mal giriş çıkışının iyileştirilmesi olacağını belirten Dujarric, bu mal girişlerinin gerek Mısır gerekse İsrail üzerinden olsun artırılması gerektiğini dile getirdi.

Dujarric, bir gazetecinin İsrail'in terörle mücadele adı altında hazırladığı yasaları sorması üzerine de terörle mücadelenin uluslararası hukuk altında olması gerektiği mesajını BM'nin her zaman vurguladığını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×