Bakanlar Kurulu toplantısı

- Başbakan Yardımcısı Canikli: (1) - "Açığa alınan öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak" - "455 öğretmen görevine iade edildi. Bunların 419'u Tunceli'de, 36 tanesi de farklı illerde görev yapan öğretmenler. Bu 36 kişi, yani açığa alınıp iade edilen toplam 455 kişi içerisindeki 36 kişi, farklı illerde görev yapan bu öğretmenler, esasında FETÖ/PDY bağlantıları nedeniyle ya da o iddialar nedeniyle açığa alınmışlardı ama yapılan çalışmalarda ve soruşturmada bunların bu örgütle herhangi bir bağlantılarının olmadığı anlaşılmış ve o nedenle görevlerine iade edilmişlerdir" - "Kurban Bayramı boyunca 3 bin 129 kaza meydana geldi. Maalesef 103 vatandaşımız bu kazalarda hayatını kaybetti, 7 bin 175 kişi de yaralandı"

Bakanlar Kurulu toplantısı

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, açığa alınan öğretmenlerden bir bölümünün görevlerine iade edildiğini belirterek, "Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak." dedi.

Bakanlar Kurulu devam ederken gazetecilere açıklama yapan Canikli, toplantıda yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirme yapıldığını, eğitim öğretimde gelinen nokta, sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiğini söyledi.

Yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere başarı dileklerinde bulunan Canikli, "Zorlu bir sürece başladılar. İnşallah en iyi şekilde bu dönemi de bu süreci de sürdürürler, tamamlarlar." diye konuştu.

Canikli, örgün eğitimde 18 milyonun üzerinde öğrenci bulunduğunu, bunlar arasında liseler açısından yaklaşık 1 milyon 399 bin öğrencinin anadolu liselerinde, 102 bin öğrencinin fen liselerinde, 32 bin öğrencinin sosyal bilimler liselerinde, 13 bin 849 öğrencinin güzel sanatlar liselerinde, 12 bin 605 öğrencinin spor liselerinde eğitim gördüğünü, ayrıca imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinde eğitim gören öğrenci sayısının yaklaşık 1 milyon 100 bin dolayında olduğunu bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, bu rakamlara 8 milyon 700 bin dolayındaki kursiyer ve diğer öğrencilerin de ilave edilmesi halinde toplam öğrenci sayısının 26 milyon 700 bine çıktığını ifade etti.

- 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve genel olarak terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde, terör örgütleriyle iltisaklı ve bağlantılı olduğu değerlendirilen ve tespit edilen diğer kamu görevlileriyle öğretmenlerde de memuriyetten çıkarma ve açığa alma işlemlerinin gerçekleştirildiğini anımsatan Canikli, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar toplam olarak 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi. Bugün itibarıyla 9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır, soruşturmanın selameti açısından açığa alınmışlardır. 9 bin 464 öğretmen, bunların soruşturmaları devam etmektedir. Açığa alınan bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam edecek, devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak."

Canikli, açığa alınma işleminin gerekçesi ortadan kalktığı için bazı öğretmenlerin görevlerine iade edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yoksa soruşturma tamamlandı ve bu öğretmenlerin terör örgütleriyle bağlantısı, iltisakı ya da irtibatının olmadığı kesinleştiği için iade gerçekleştirilmemiştir. Dolayısıyla soruşturma işlemleri devam ediyor ve bu soruşturmanın sonucunda da gereken işlemler tesis edilecektir. Eğer bu soruşturma neticesinde bu kişilerin terör örgütleri ile bağlantıları tespit edilirse daha öncekilerde olduğu gibi memuriyetle ilişkileri kesilecek ve kamudan çıkarılacaklardır. Eğer böyle bir tespit söz konusu olmaz ise görevlerine devam edeceklerdir.

Bu çerçevede 455 öğretmen görevine iade edildi. Bunların 419'u Tunceli'de, 36 tanesi de farklı illerde görev yapan öğretmenler. Bu 36 kişi, yani açığa alınıp iade edilen toplam 455 kişi içerisindeki 36 kişi, farklı illerde görev yapan bu öğretmenler esasında FETÖ/PDY bağlantıları nedeniyle ya da o iddialar nedeniyle açığa alınmışlardı ama yapılan çalışmalarda ve soruşturmada bunların bu örgütle herhangi bir bağlantılarının olmadığı anlaşılmış ve o nedenle görevlerine iade edilmişlerdir. Daha doğrusu açığa alınma işlemi sonlandırılmıştır. Diğerleri için biraz önceki yaptığımız değerlendirmeler ve açıklamalar geçerlidir. Onlarla ilgili çalışmalar yapılıyor, soruşturmaları devam ediyor. Soruşturma sonucuna göre gereken yasal hukuki işlem tesis edilecektir."

- Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor

Önümüzdeki dönemde mesleki eğitimde çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ve stajın zorunlu hale getirileceğini bildiren Canikli, staj sonrası sınav yapılacağını, staja giden öğrencilerin staj ücretlerinin üçte ikisinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Canikli, okul atölyelerinde ve işletmelerde staj yapan öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaklarını, farklı meslek lisesi türlerinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik unvanı verileceğini belirtti.

Bunun, özellikle sanayinin her zaman ihtiyaç duyduğu ara kademe, kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi noktasında son derece somut önemli bir adım olduğuna işaret eden Canikli, "Yine çıraklarımızın zaman zaman gündeme gelen bu eğitimi alırken ya da bu faaliyeti sürdürürken ortaya çıkan mağduriyet iddialarının da giderilmesi noktasında alınmış önemli bir karardır ve sosyal boyutu da ön planda olan bir karardır." değerlendirmesini yaptı.

- 9 günde 3 bin 129 kaza

Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirilen konulardan birinin de trafik güvenliği olduğunu aktaran Canikli, Kurban Bayramı'nda farklı yöntemler kullanılarak son derece geniş kapsamlı trafik tedbirleri alındığını fakat buna rağmen ülke genelinde 9 günde 3 bin 129 kaza meydana geldiğini ifade etti.

Nurettin Canikli, bu kazalarda 103 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 7 bin 175 kişinin de yaralandığını bildirerek, bayram boyunca polis sorumluluk bölgesinde 326 bin 317 sürücünün durdurularak kontrol edildiğini, 13 bin 646'sı sürücüye, 41 bin 471'i plakaya olmak üzere toplam 55 bin 117 araca 16 milyon 153 bin 956 lira ceza kesildiğini kaydetti.

Bu bayramda trafiğe çıkan araç sayısının geçen yıla göre yüzde 6 oranında arttığını belirten Canikli, buna karşılık kaza sayısında bir önceki yıla göre yüzde 6'lık azalma olduğunu dile getirdi.

Canikli, "Yani 2015 yılında bayram süresinde meydana gelen kaza sayısıyla, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nın 9 günlük süresi içinde meydana gelen kaza sayısında yüzde 6'lık bir azalma söz konusudur. Yine aynı dönemde bir önceki yıla göre kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında yüzde 27'lik bir azalma söz konusudur. Yoğunlukta ve trafiğe çıkan araç sayısında ciddi artışa rağmen bu dönemde alınan tedbirler ve önlemlerle bu rakamlar ortaya çıkmıştır. Elbette temennimiz, temel amacımız, hedefimiz kuşkusuz en aza indirmek, sıfıra indirmektir. Bununla ilgili çalışmalar bundan sonra da devam edecektir." dedi.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×