Bakanlar Kurulu Toplantısı

- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: (1) - "Bu hain saldırıları yapanlara bir kere daha açıkça, millet olarak, Hükümet olarak, ülke olarak kararlılığımızı ifade etmek istiyorum. Hangi hain saldırının içinde olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin terörle mücadeledeki azmi ve terörle mücadeledeki kararlılığına hiçbir şekilde zarar veremeyecekler ve inşallah Türkiye en kısa zamanda milletin iradesiyle terörün üstesinden gelmeyi başaracaktır" - "Türkiye'nin ölümlü trafik kazalarını sıfır noktasına indirecek bir kararlılığı ortaya koymak mecburiyeti var. Bu çerçevede alınacak tedbirler, bu tedbirlerin geliştirilmesiyle ilgili olarak da yoğun bir seferberliği başlatacağız"

Bakanlar Kurulu Toplantısı

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörle mücadeledeki kararlılığa vurgu yaparak, "Hangi hain saldırının içinde olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin terörle mücadeledeki azmi ve terörle mücadeledeki kararlılığına hiçbir şekilde zarar veremeyecekler ve inşallah Türkiye en kısa zamanda milletin iradesiyle terörün üstesinden gelmeyi başaracaktır." dedi.

Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı.

Açıklamasına, dün Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit düşen 5 asker ve Şanlıurfa'da şehirlerarası otobüs terminalinde kimlik soran polis ekiplerine silahla karşılık verilmesi sonucu çıkan çatışmada şehit edilen 3 polis için rahmet dileyerek başlayan Kurtulmuş, "Şehitlerimizin mekanları cennet olsun." ifadesini kullandı.

Şehitlerin ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk Emniyet Teşkilatı'na başsağlığı dileklerini ileten Kurtulmuş, "Bu hain saldırıları yapanlara bir kere daha açıkça millet olarak, Hükümet olarak, ülke olarak kararlılığımızı ifade etmek istiyorum. Hangi hain saldırının içinde olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin terörle mücadeledeki azmi ve terörle mücadeledeki kararlılığına hiçbir şekilde zarar veremeyecekler ve inşallah Türkiye en kısa zamanda milletin iradesiyle terörün üstesinden gelmeyi başaracaktır." diye konuştu.

Kurtulmuş, bugün Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü olduğunu da anımsatarak, her yıl yeni cenazelerin ortaya çıkarıldığını ve defin törenlerinin düzenlendiğini belirtti. Acıların bir kez daha hatırlandığını ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"O büyük trajedi, bir kere daha hatırlanıyor. Avrupa'nın göbeğinde, bütün Avrupa devletlerinin, demokratik ülkelerin seyirci kalmış olduğu bu insanlık dışı, barbarca saldırı bir kere daha hatırlanıyor ve lanetleniyor. Bir kere daha Srebrenitsa'da vefat eden, şehit edilen 8 binin üzerindeki Boşnak kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bir daha böylesine büyük bir insani trajedinin, bütün dünyanın vurdum duymaz bir şekilde izleyerek, tabiri caizse katliama destek olduğu bu büyük katliam ve benzeri katliamların olmamasını temenni ediyorum. Srebrenitsa, sadece Boşnakların bir acısı değil, sadece Balkan coğrafyasının acısı değildir. Yüreğinde vicdanı, insafı, aklı ve izanı olan bütün insanların ortak acısıdır, insanlığın ortak acısıdır. Srebrenitsa şehitlerine de Allah'tan rahmet diliyorum."

- "Trafik kazalarını sıfıra indirecek çalışma"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ramazan Bayramı'nın da geride kaldığını belirterek, bayram süresince gerçekleşen trafik kazalarına dikkati çekti.

Bu yıl 9 gün süren bayram tatilinde de çok sayıda vatandaşın, çeşitli yerlerde meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybettiğini bildiren Kurtulmuş, kazalarda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diledi.

Bu yıl kazaların geçmiş yıllara oranla azaldığını, yolların kalitesinin yükseltilmesinin bu konuda önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

"İçişleri Bakanlığımızın yol emniyetinin sağlanması için bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgesi var. Bu genelgenin, çok titizlikle uygulanmasının da payı var. Yollardaki kör noktaların tespit edilerek, özellikle buralara yoğunlaşılmış olmasının da payı var ancak yine de çok büyük rakamdır. Çok sayıda vatandaşımız, trafik kazalarında vefat etmiştir. Bunları Bakanlar Kurulumuzda ele aldık ve Türkiye'nin ölümlü trafik kazalarını sıfır noktasına indirecek bir kararlılığı ortaya koymak mecburiyeti var. Bu çerçevede alınacak tedbirler, bu tedbirlerin geliştirilmesiyle ilgili olarak da yoğun bir seferberliği başlatacağız."

Kamu kurum ve kuruluşlarının, bundan sonraki süreçte üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerine işaret eden Kurtulmuş, "Ancak vatandaşlarımızın da hem kendilerini hem ailerini korumak bakamından hem de diğer vatandaşlarımızın yol emniyetini korumak bakımından alınacak bu tedbirleri bir ulusal seferberlik mantığıyla yerine getirmelerinin de zorunlu olduğunu ifade etmek isterim. Önümüzdeki bayramda yine uzun bir tatil olacak. Ümit ediyorum ki önümüzdeki bayramda böylesine çok sayıda vatandaşımızın ölümüyle karşılaşmayız. Dileriz ki hiç ölüm olmasın, hiç kaza olmasın. Bunları sıfıra indirecek çalışmayı süratle gerçekleştirmeyi planlıyoruz ve yerine getireceğiz." diye konuştu.

Osman Gazi Köprüsü'nün de bayramdan bir süre önce hizmete açıldığını anımsatan Kurtulmuş, "Köprünün bundan sonra bölge halkı, İstanbul-Bursa-İzmir istikametinde bölge halkımızın ne kadar önemli bir ihtiyacını giredeceği açıktır. Bu dokuz gün içerisinde ortalama günde 100 bini aşkın geçiş olmuştur bu köprüde. Dokuz günlük ortalama da yaklaşık bir milyona yakındır. Bu, Türkiye için önemlidir. Türkiye'nin gelişmesini göstermesi bakımından da önemlidir. Bir kez daha Osman Gazi Köprüsü'nün Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hem bölgenin ekonomisine hem Türkiye'nin daha ileriye gitmesine katkı sunmasını diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×