Bakanlar Arslan ve Elvan, Mersin'de

- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: - "Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında bizler kabine üyeleri olarak daha büyük projeleri daha hızlı hayata geçirmek zorundayız. Bu millet, 15 Temmuz'da iradesine sahip çıkarken, iradenin temsilcisi olan bizlere sahip çıkarken, omuzlarımıza aslında dünden daha fazla bir yük yükledi" - "(Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yapımı devam eden tüneller) Hedefimiz bu sene sonuna kadar 14 kilometrelik güzergahı 4 bin 100 metreyi içeren 6 tünelle birlikte insanımızın hizmetine sunmak ve Akdeniz Sahil Yolu'nun bu kısmını bitirmiş olmak" - Kalkınma Bakanı Elvan: - "Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde millet iradesine ket vuran bütün engelleri bir bir aşarak devlet-millet kardeşliği içinde 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz" - "İşte ordumuz sınır ötesinde temizlik harekatı yapıyor. FETÖ, DAEŞ, PKK bütün terör örgütlerinin kökünü kazıyana kadar mücadelemiz devam edecek. Ezan susmayacak, bayrak inmeyecek"

Bakanlar Arslan ve Elvan, Mersin'de
27 Ağustos 2016 Cumartesi 21:20

MERSİN (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında bizler kabine üyeleri olarak daha büyük projeleri daha hızlı hayata geçirmek zorundayız. Bu millet, 15 Temmuz'da iradesine sahip çıkarken, iradenin temsilcisi olan bizlere sahip çıkarken, omuzlarımıza aslında dünden daha fazla bir yük yükledi." dedi.

Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yapımı devam eden tünellerde incelemelerde bulundu.

Arslan ve Elvan, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'ndeki 4 tünelde inceleme yaptıktan sonra işçilerle yemek yedi.

Bakan Arslan, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki trafik çilesini herkesin bildiğini söyledi.

Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında 14 kilometrelik güzergahta 6 tane tünel bulunduğunu ve toplam boyunun 4 bin 100 metre olduğunu ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Tünellerimiz bitmiş, artık kaplamaları yapılacak. Üst yapısı ve elektro mekanik kısmı yapılacak ve hedefimiz bu sene sonuna kadar 14 kilometrelik güzergahı 4 bin 100 metreyi içeren 6 tünelle birlikte insanımızın hizmetine sunmak ve Akdeniz Sahil Yolu'nun bu kısmını bitirmiş olmak. İnşallah trafik çilesini de bitirmiş olmak. Siz de gördünüz gerçekten zor bir coğrafya. Mesafe olarak kısa görünüyor olabilir, ama bulunduğu coğrafya ve inşaat şartlarını düşünürseniz çok önemli bir proje yapılıyor ve bu proje kapsamında tüm çalışma ekibi ve çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir gayretle çalıyorlar. Biz istiyoruz ki bu kışa girerken insanlarımız daha rahat güzergahta seyahat edebilsin."

- "AK Parti hükümetlerimiz dağı dağla kavuşturuyor"

Kalkınma Bakanı Elvan da konuşmasında, AK Parti hükümetleri öncesi bir ulaştırma bakanının "Bırakın Türkiye'nin bütçesini Avrupa Birliği'nin bütçesini aktarsanız Akdeniz Sahil Yolu yapılamaz." dediğini anımsattı.

AK Parti hükümetleri döneminde çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü belirten Elvan, "Bizim bir deyişimiz var bilirsiniz. 'Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur.' diye. AK Parti hükümetlerimiz dağı dağla kavuşturuyor. Neyle? Tünellerle. Bu yıl sonu itibariyle açılacak olan 6 tünelle birlikte toplam 10 tünelimiz hizmete girmiş olacak. Biliyorsunuz Akdeniz Sahil Yolu'nda toplam 27 tünelimiz var. 17 tünelimiz kalmış oluyor. Bu kalan tünelleri de hızla arkadaşlarımız gerçekleştirecekler." dedi.

- Aydıncık-Gözce bölünmüş yol temeli atıldı

Bakanlar Arslan ve Elvan daha sonra Aydıncık-Gözce bölünmüş yol temel atma törenine katıldı.

Arslan, buradaki konuşmasında da İstanbul'da 3. köprünün açılışının dün yapıldığını anımsatarak, "Bu projenin tadını çıkaralım birkaç gün dinlenelim deme şansımız, lüksümüz olmadığını vurguladık. Elbetteki Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi onun bağlantısındaki 215 kilometrelik otoyolu dün hizmete soktuk. Ankara-İstanbul arası otoyol yapıldığında biz 20 yıl onu konuştuk. Dün açtığımız otoyol 215 kilometre sadece dün konuştuk, bugün artık başka işlere bakıyoruz." dedi.

Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolu'nun çok önemli olduğunu dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"27 tane tünel var. Az değil azımsanacak bir rakam değil. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yapan onun bağlantısındaki yolları yapan Marmaray projesi, Osman Gazi Köprüsü ve onun gibi birçok projeyi yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Binali Yıldırım'ın başbakanlığında bizler kabine üyeleri olarak daha büyük projeleri daha hızlı hayata geçirmek zorundayız. Bu millet 15 Temmuz'da iradesine sahip çıkarken iradenin temsilcisi olan bizlere sahip çıkarken omuzlarımıza aslında dünden daha fazla bir yük yükledi. İşte biz o yükün bilinciyle dünden daha fazla koşturmak, daha büyük projeleri daha hızlı şekilde hayata geçirmek zorundayız. Burası onun bir örneği. Kısa mesafe gibi gözükmekle birlikte tünelden çıkıyorsunuz viyadük, viyadükten karşıya geçiyorsunuz tekrar tünel. İçinde aynı anda 8 tane tünel, 6 tane viyadük barındırıyor. Bunun 2 tanesi daha önce ihale edilmişti. Şu temel atma kapsamında 6 tünel 6 viyadük var. Bu azımsanacak bir iş değil. Biz bunu daha hızlı bitirmek zorundayız. Daha hızlı bir şekilde bölgemiz insanının hizmetine bu projeleri bir an önce sunmak zorundayız. Bunun için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Hem sarp yerler hem aşırı virajlı hem de malzeme taşınması, çalışılması zor yerler."

Arslan, Türkiye'nin değil Avrupa'nın bütçesi yetmez denilen Mersin-Antalya arası Akdeniz Sahil Yolu'nun tünelleriyle viyadükleriyle bölünmüş yollarıyla hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini, hizmetlerin sadece bununla sınırlı olmadığını aktardı.

- "15 Temmuz ikinci İstiklal mücadelesidir"

Kalkınma Bakanı Elvan da 80 yılda yapılan toplam tünel uzunluğunun 50 kilometre iken sadece Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolun'da yapılacak olan 27 tünelle aşağı yukarı 40 kilometre tünel inşa edileceğine dikkati çekerek, aradaki farkın görülmesi gerektiğini söyledi.

Tünellerle viyadüklerle Mersin-Antalya arasındaki bütün trafiğin rahatlayacağını vurgulayan Elvan, şöyle devam etti:

"Bugün temelini attığımız kesimle yol tam 4 kilometre kısalıyor. Yarım saatlik seyahat süresini 10 dakikaya düşürüyoruz. Hizmetlerimiz, projelerimiz devam ediyor. Dün Türkiye'nin lideri seçilmiş Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın mega projelerinden birisi olan Asya ve Avrupa arasındaki 3. Boğaz Köprüsü'nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdi. Türkiye yoluna devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde millet iradesine ket vuran bütün engelleri bir bir aşarak devlet millet kardeşliği içinde 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Allah'a, milletimize güveniyoruz. Millet olarak üst akıl şebekelerinin, FETÖ ihanet şebekelerinin bölücü nifak odaklarının hesabını boşa çıkararak tek devlet ,tek vatan, tek millet ve tek bayrak ülküsüyle yolumuza devam ediyoruz. Allah'a şükür onlar parçalamaya çalıştıkça bizim birliğimiz kuvvetleniyor. Onlar zayıflatmaya çalıştıkça bizim gücümüz artıyor. Bu millet nasıl İstiklal Harbi'nde yeniden doğmuşsa 15 Temmuz ikinci İstiklal mücadelesinde yeniden doğmuş, yeniden ülkesine, bayrağına, demokrasisine, istiklaline, devletine sahip çıkmıştır. Allah'ın izniyle milleti hesaba katmayanların hesabı boşa çıkmıştır. Bundan sonra da çıkmaya devam edecektir. İhanet şebekeleri nerede olurlarsa olsunlar inlerine girilecek, milletin beklediği hesap mutlaka sorulacaktır."

Elvan, Cerablus’taki Fırat Kalkanı Harekatı'na işaret ederek, "İşte ordumuz sınır ötesinde temizlik harekatı yapıyor. FETÖ, DAEŞ, PKK bütün terör örgütlerinin kökünü kazıyana kadar mücadelemiz devam edecek. Ezan susmayacak, bayrak inmeyecek. 79 milyon Türk milleti birlik, dirlik içinde ülkesini geliştirip kalkındırarak yoluna devam edecek." dedi.

Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız olduğunu ve bunların 16 büyük Türk devletini temsil ettiğini hatırlatan Elvan, "3 kıtada binlerce yılın tecrübesine sahip bu milletin tarihsel misyonunu tarihsel kodlarını temsil ediyor. Biz Ortadoğu devleti değiliz. Biz bir Balkan devleti değiliz. Biz bir kabile devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti'nden bir Ortadoğu devleti çıkarmak için bir 3. dünya devleti çıkarmak için çaba gösteren karanlık odaklara milletimiz, 15 Temmuz'da gereken dersi vermiştir. Bundan sonra da vermeye devam edecektir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Aydıncık-Gözce bölünmüş yol temeli atıldı.

Bakanlar daha sonra Aydıncık ilçesinde belediye hizmet binası temel atma törenine katıldı. Burada vatandaşlarla bir araya gelen Arslan ve Elvan, Mersin'e yapılan ve yapılacak olan yatırımları anlattı.

Bakan Arslan daha sonra helikopterle Mersin'den ayrılırken, Elvan da Aydıncık ilçesinde muhtarlarla bir araya gelerek sıkıntıları dinledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×