Bakan Kaya, yaralıları ziyaret etti

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: - "Allah'ın izniyle bu milleti kimseye böldürtmeyeceğiz, bu milleti sonuna kadar birlik, beraberlik içinde demokrasiyle yöneteceğiz, hiçbir şekilde darbeye müsaade etmeyeceğiz"

Bakan Kaya, yaralıları ziyaret etti
17 Temmuz 2016 Pazar 17:06

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Allah'ın izniyle bu milleti kimseye böldürtmeyeceğiz, bu milleti sonuna kadar birlik, beraberlik içinde demokrasiyle yöneteceğiz, hiçbir şekilde darbeye müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında saldırıların hedefi olan Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı Yerleşkesi'ni ziyaret etti.

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy ile görüşen Kaya, yerleşkede saldırılarda hasar gören yerlere ilişkin bilgi aldı. Bakan Kaya, daha sonra yaralıları ziyaret etmek üzere, Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi'ne geçti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Kaya, çok büyük bir darbe kalkışmasının milletçe geri püskürtüldüğünü belirtti.

Hastaneye gelmeden önce de Özel Harekat Dairesi Başkanlığını ziyaret ettiğini anımsatan Kaya, "Onlara bu süreçteki dik duruşlarından ve kahramanca mücadelelerinden dolayı teşekkür ettik. Şehitlerimiz var, başsağlığı diledik. Çok büyük bir kalkışmayla karşı karşıya kaldık. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş alçak, hain, kalleş kalkışmaydı bu." diye konuştu.

Bakan Kaya, üstlerinden emir almayan, kimlerden emir aldığı belli olan asker içindeki birtakım hainlerin, paralellerin, alçakların milletin parasıyla alınmış silahların namlularını millete, milletin seçtiği milletvekillerine, bakanlara ve bu milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'na doğrulttuğunu ifade etti.

TBMM'yi yıkmak üzere saldırıldığını, Meclis'e bombalar atıldığını anlatan Kaya, Özel Harekat Dairesi Başkanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, Boğaz Köprüsünde ve Genelkurmay Başkanlığı önünde sivillere saldırıldığını bildirdi.

Bakan Kaya, sözlerini söyle sürdürdü:

"Büyük bir darbe girişimini emniyet gücümüzün, polisimizin desteğiyle geri püskürttük. Aynı zamanda bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı sonucu sokaklara inen vatandaşlarımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bedenlerini siper ettiler, tankların önünde, emniyet teşkilatlarımızın, bütün önemli kurumlarımızın, kuruluşlarımızın önünde etten duvar oldular. Bu milletin iradesini teslim etmediler hainlere. Biz de bakanlar olarak Çankaya Köşkü'nde toplandık, ardından TBMM'ye geçtik ve milletin temsilcileri olarak, seçilmiş hükümet olarak ordaydık ve bu darbeye izin vermeyeceğimizi bütün halkımıza oradan duyurduk. Bunu duydukları anda da orayı hedef aldılar."

- "Millet olarak topyekün bu darbeyi geri püskürttük"

Bir daha böyle bir günün yaşanmaması temennisinde bulunan Kaya, yaralılara acil şifa, şehitlere de Allah'tan rahmet diledi.

TBMM'de demokrasi nöbeti tuttuklarını ifade eden Kaya, "Üç siyasi partinin temsilcileri vardı, vekillerimiz, grup başkanvekilleri vardı. Dün de Meclis'te üç siyasi partinin genel başkanları, HDP'nin de grup başkanvekili ortak bir bildiriyle bu darbe girişiminin karşısında olduğunu belirttiler. Millet olarak topyekun bu darbeyi geri püskürttük." dedi.

Basın kuruluşlarına da dik duruşlarından dolayı teşekkür eden Kaya, basının darbenin geri püskürtülmesinde büyük destek sağladığını kaydetti.

Bu alçak girişime kalkışanların hukuk çerçevesinde en ağır cezalara çarptırılacağını vurgulayan Kaya, "Şu ana kadar 3 binin üzerinde bu darbe girişimiyle ilişkili kişi gözaltına alındı. Yargıda bir takım gözaltılar var. Milletimiz müsterih olsun, gereken yapılacak. Allah'ın izniyle bu milleti kimseye böldürtmeyeceğiz, bu milleti sonuna kadar birlik, beraberlik içinde demokrasiyle yöneteceğiz, hiçbir şekilde darbeye müsaade etmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×