Bafra Ovası'nda çeltik hasadına başlandı

- TZOB Genel Başkanı Bayraktar: - "Çiftçilerimiz bir yıl boyunca sarf ettiği emeğin, alın terinin ve harcadığı paranın karşılığını hasatla alıyor. İyi bir mahsul olursa ve ardından iyi bir fiyat oluşursa çiftçimiz bayram ediyor" - "Türkiye'de ise çeltikteki verim dekarda 794 kilogramı buluyor. Çiftçimiz, çeltikte dünya ortalamasının çok üzerinde verime ulaşmış durumda

Bafra Ovası'nda çeltik hasadına başlandı
28 Eylül 2016 Çarşamba 20:38

SAMSUN (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de çeltik üretiminde dekar başına 794 kilogram verim alındığını belirterek, "Çiftçimiz, çeltikte dünya ortalamasının çok üzerinde verime ulaşmış durumda." dedi.

Bafra Ziraat Odası tarafından Fener köyünde düzenlenen 1. Çeltik Hasadı programına katılan Bayraktar, konuşmasında, çeltik hasadına başlayan tüm üreticilerin, verimli ve bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini diledi.

Çeltiğin, Türkiye için önemli bir tarımsal ürün olduğunu ifade eden Bayraktar, "Hepimiz biliyoruz ki çiftçilerimiz bir yıl boyunca sarf ettiği emeğin, alın terinin ve harcadığı paranın karşılığını hasatla alıyor. İyi bir mahsul olursa ve ardından iyi bir fiyat oluşursa çiftçimiz bayram ediyor." dedi.

Dünyada çeltik verimi konusunda Türkiye'nin iyi bir konumda bulunduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Dünyada ortalama çeltik verimi dekarda 450 kilogramdır. Çeltik üretiminin gerçekleştirildiği ülkeler arasında en fazla verimi Mısır ver ABD alıyor. Bir Ortadoğu ülkesi olan Mısır'da çeltik verimi dekarda 892 kilograma ulaşıyor. Mısırı da dekar başına 858 kilogramlık verim ile ABD izliyor. Türkiye'de ise çeltikteki verim, dekarda 794 kilogramı buluyor. Çiftçimiz, çeltikte dünya ortalamasının çok üzerinde verime ulaşmış durumda." diye konuştu.

Bafra Ziraat Odası Başkan Osman Tosuner de 120 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldığını dile getirerek, "Bafra Ovası Türkiye'nin en büyük ikinci tarım ovasıdır. Bu yılki verimler çok kaliteli ancak kalite yüksek ama fiyat düşük. Yetkililerin bir an önce çeltik alım fiyatlarını belirlemesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Tosuner, programa katılan Bayraktar'a çiftçiler adına plaket verdi.

TZOB Başkanı Bayraktar, biçerdövere binerek çeltik hasadı yaptı.

Programa AK Parti Samsun milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir ile çiftçiler katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×