Azez'de Mari ilçesine destek gösterisi

- Azez'de yüzlerce kişi, terör örgütü DAEŞ ile PYD kuşatması altındaki Mari ilçesine destek gösterisi düzenledi

Azez'de Mari ilçesine destek gösterisi
31 Mayıs 2016 Salı 21:08

AZEZ (AA) - Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesinde yüzlerce kişi, terör örgütü DAEŞ ile PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kuşatması altındaki Halep'e bağlı Mari ilçesine destek gösterisi düzenledi.

Azez ilçesinin kuzeyindeki Türkiye sınırına yakın Es Selame çadır kentinde kalan yüzlerce kişi, terör örgütü DAEŞ ile PYD'nin kuşatması altındaki Mari ilçesine destek gösterileri düzenleyerek muhalif birliklerin birleşmesini istedi.

Devrim bayrağı taşıyan göstericiler, Mari ilçesi üzerindeki PYD ve DAEŞ kuşatmasının kaldırılmasını istedi.

Gösteriye katılanlardan Ebu Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ'in, ilçenin kuzeyindeki Kafr Kalbin ile Kel Cibrin beldelerinin denetimini sağlamasının ardından Mari'yi de kuzey, doğu ve güneyden kuşattığını, PYD'nin ise ilçeyi batıdan sardığını söyledi.

İlçede 15 bin sivilin DAEŞ'in günlük saldırılarına maruz kaldığını dile getiren Hatib, ''Terör örgütü DAEŞ, her gün Mari ilçesine bomba yüklü araçlar ve havan toplarıyla saldırıyor. Saldırılarda sivil kayıplar yaşanıyor. Ailelerimiz ilçede kuşatma altında kaldı. Bir taraftan PYD ilçenin kontrolünü ele geçirmek isterken, diğer taraftan da DAEŞ ilçeye günlük saldırıyor.'' dedi.

Gün gittikçe ilçede insani durumun kötüye gittiğini aktaran Hatib, silahlı muhaliflerden ve uluslararası toplumdan ilçeye insani bir koridor açmasını istedi.

DAEŞ'in geçen hafta içinde Kel Cibrin ile Kafr Kelbin beldelerinin denetimini ele geçirmesinin ardından Mari ile Azez arasındaki bağlantı yolu da kesilmiş oldu. Mari'deki yaralı ve 50 yaş üstü erkeklerin yanı sıra kadın ve çocukların Şeyh İsa ve PYD bölgeleri üzerinden Azez'e ulaşmaları karşılığında PYD Şeyh İsa köyünü muhaliflerden istedi.


Etiketler; #suriye #halep

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×