Ayşe nine okuma yarışmasının birincisi

- Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Güllü köyünde yaşayan 72 yaşındaki Ayşe Kıran, kitap okuma yarışmasında birinci olmanın gururunu yaşıyor - İlkokul mezunu Kıran: - "Okuduğum kitaplar bana hayaller kurduruyor, bu beni çok mutlu ediyor. Bir ayda bazen 8 kitap okuduğum oluyor" - "Hayatım boyunca, hiçbir şey kitap okumama engel olmadı"

Ayşe nine okuma yarışmasının birincisi
31 Mayıs 2016 Salı 11:18

UŞAK (AA) - AYTUĞ CAN SENCAR / AHMET KILIÇ - Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Güllü köyünde yaşayan 72 yaşındaki Ayşe Kıran, kitap okuma tutkusuyla gençlere örnek oluyor. İlkokul mezunu Kıran, Güllü Ortaokulunda düzenlenen yarışmada okuduğu 30 kitapla birinci oldu.

Güllü Ortaokulunun kütüphanesine vatandaşların ilgisini çekebilmek amacıyla bu yılın başında okul müdürlüğünce "Kitap Dostu Köy-Güllü Okuyor" konulu okuma yarışması düzenlendi.

Köyden 70 vatandaşın kütüphaneden yaklaşık 400 kitap alarak okuduğu yarışmanın birincisi, kitap okuma sevgisiyle tanınan Ayşe nine oldu.

Ayşe Kıran, 5 ayda okuduğu 30 kitapla köyün en çok okuyanı unvanını alarak tablet ve kitap hediyesi kazandı.

AA muhabirine açıklama yapan Ayşe Kıran, ilkokul mezunu olduğunu, okumaya çocukluğundan bu yana meraklı olduğunu ancak imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediğini anlattı.

Çiftçilikle uğraştıklarını, tarla işlerinin az olduğu zamanlarda kitap okuduğunu ifade eden Kıran, şunları söyledi:

"Okuma yazmayı ilkokulda öğrendim. Mezun olduktan sonra kitap okumaya devam ettim. Okumayı çok sevdiğim için çocuklarımın okul kitaplarından yararlandım. Ben devamlı okurum. Gece gündüz fırsat buldukça okuyup boş vakitlerimi değerlendiririm. Okuduğum kitaplar bana hayaller kurduruyor, bu beni çok mutlu ediyor. Nerede bir kitap görsem onu okumak istiyorum. Bir ayda 8 kitap okuduğum da oluyor."

- "Hiçbir şey engel olamadı"

En çok roman okumayı sevdiğini, roman okumanın hayata bakış açısını değiştirdiğini dille getiren Ayşe nine, hayatının en zor dönemlerinde dahi elinden kitabı bırakmadığını belirtti.

Kıran, şöyle konuştu:

"Eşim çalışmak için 30'lu yaşlarda Almanya'ya gitmişti. O dönemlerde tek başıma hem çocuklarımı büyütmek hem de onları okutmak için tarımla uğraştım. Zor zamanlar geçirdik ancak hiçbir şey benim kitap okumama engel olmadı. Dini kitap ve roman okumayı severim. Okumayı çok sevdiğimi bildikleri için köyümüzün okulunun düzenlediği yarışmaya davet aldım. Severek okula kitap okumaya gittim. Kitap okuyanların içerisinde en yaşlısı bendim. 30 kitap okudum ve yarışmada en çok kitap okuyan kişi olarak bana tablet ve okumam için bir sürü kitap verdiler. Tableti torunuma hediye ettim. Torunum bana 'harikasın babaanne' dedi ve ödül aldığıma çok sevindi. Çocuklarım da ödül aldığımı duyduklarında çok sevindiler ve benimle gurur duydular. Kitap okumanın yaşı yok, çocuklarıma ve torunlarıma kitap okumaları için baskı yapıyorum."

Ayşe Kıran'ın eşi Musa Kıran, eşiyle gurur duyduğunu belirterek, "Eşim gece yarılarına kadar kitap okur. Bu yaşta bunu başarması nedeniyle onunla bir kez daha gurur duydum." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×