Aydınlara "darbeye karşı durma" çağrısı

- İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Balcı: - "Türkiye'nin ve İslam dünyasının gelişmesinin ve sorunlarının çözümünün yolu daha fazla demokrasidir. Bu noktada akademisyen ve yazarlarımıza büyük görevler düşmektedir" - "Aydınlarımızı, millet iradesine kasteden darbecilere karşı durmaya ve halkımızın gösterdiği onurlu mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz"

Aydınlara
18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:28

İSTANBUL (AA) - İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Balcı, FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstererek, Türkiye'nin ve İslam gelişmesinin ve sorunlarının çözümünün yolunun daha fazla demokrasi olduğunu belirtti.

Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz'un Türkiye demokrasi tarihinin en önemli günlerinden biri olduğunu aktardı.

Bir yanda yüzde 50'den fazla oyla seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı ve iktidarı devirme kastıyla millet iradesini temsil eden TBMM'nin bombalandığı, halkın üzerine kurşun-bomba yağdırıldığı, sivil insanların ve araçların tankla ezildiği, demokrasi tarihinin en çirkin ve kanlı darbe girişiminin yaşandığını vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

"Diğer yanda, gaflet ve ihanet içindeki FETÖ üyesi militer darbecilere karşı aziz milletimizin evlatları, Türk siyasi tarihinde ilk defa, kadın-erkek, yaşlı-genç milyonlar, canını ortaya koyarak sokaklara, meydanlara koştu. Bu kahraman insanlar, üzerlerine yağdırılan kalleş kurşunlara aldırmadan darbecilerin işgal veya kuşatmasındaki kurumları, havaalanlarını, köprüleri üzerlerine sürülen tankları darbecilerden geri aldı. Dünya tarihinin onurlu bir sayfasını kanıyla yazan bu şanlı direnişi gösteren yiğit insanlara selam olsun. Helallik alarak evinden çıkan ve şehadet şerbetini içen 161 insanımıza Allah rahmet eylesin. Bu şerefle hep iftihar edecek olan yakınlarının acısını paylaşıyoruz. 2000'e yakın yaralımıza da Allah'tan acil şifa diliyoruz."

Yusuf Balcı, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği olarak hep demokrasiden yana bir duruş sergilediklerini belirterek, "Tekrar belirtelim ki, Türkiye'nin ve İslam dünyasının gelişmesinin ve sorunlarının çözümünün yolu daha fazla demokrasidir. Bu noktada akademisyen ve yazarlarımıza büyük görevler düşmektedir. Bugün de birlik olarak aydınlarımızı, millet iradesine kasteden darbecilere karşı durmaya ve halkımızın gösterdiği onurlu mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×