Avustralya’da ilk iftar yapıldı

- En kısa süre oruç tutulan ülkelerden Avustralya’da Müslümanlar ramazan ayının ilk orucunu açtı

Avustralya’da ilk iftar yapıldı
06 Haziran 2016 Pazartesi 13:49

MELBOURNE (AA) – Güney Yarı Küre'de yer aldığı için kışı mevsimini yaşayan ve en kısa süre oruç tutulan ülkeler arasında yer alan Avustralya’da ramazanın ilk iftarı yapıldı.

Yaklaşık yarım milyon Müslümanın yaşadığı Avustralya’da ramazanın ilk gününde oruç, 11 saat 23 dakika sürdü.

Türkiye’ye göre 7 saat ileride olan ülkede Müslümanlar, ilk iftarda oruçlarını aileleriyle açtı.

Henüz 12 yaşındayken 1970'te Samsun’dan Avustralya’ya göç eden müzisyen Nevzat Eser de ilk iftarını aileleriyle açanlar arasında.

Ezan okuyarak iftar vaktinin geldiğini duyuran Eser, çocukları, gelini ve torunlarıyla oturduğu iftar sofrasında yemek duasını okudu.

Avustralya’nın tanınmış müzisyenleri arasında yer alan ve çok sayıda öğrencisi bulunan Eser, AA muhabirine, ramazan ayının ilk gününde ailesiyle iftar yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Avustralya’da cami merkezli yaşayan Türklerin ülkeye uyum sağladığını ancak asimile olmadığını dile getiren Eser, “Cami merkezli bir toplumsal yaşam süren ve çocuklarını camide sosyalleştiren Türk toplumu, Avustralya’ya ne kadar adapte olsa da asimile olmuyor.’’ dedi.

Gurbette orucu birlikte açmak için iftar davetleri geleneğini yaşatmanın önemini vurgulayan Eser, ‘‘Birlikte açılan iftarlar, bizler için büyük bir mutluluk oluyor. Bu geleneği çok şükür yaşatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

- Pasifik bölgesinde ilk iftarlar Fiji ve Yeni Zelanda’da yapıldı

Avustralya’ya göre 2 saat, Türkiye’ye göre 9 saat ileride bulunan Pasifik ülkeleri Fiji ve Yeni Zelanda'da da ramazanın ilk iftarı yapıldı.

İngiltere’deki Greenwich Rasathanesi’ne göre, dünyanın en doğusundaki 180. boylama en yakın Pasifik ülkelerinden Fiji ve Yeni Zelanda'da bulunan Müslümanlar, ilk oruçlarını açtı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×