Avrupa'daki sığınmacı krizi

- Macaristan'a son günlerde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 110 kişinin engellendiği bildirildi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 110 kişinin engellendiği bildirildi.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, 18-20 Kasım tarihlerinde ülkeye girmeye çalışan 110 kişinin sınır bölgelerinde engellendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 7-13 Kasım tarihlerinde 225, 14-20 Kasım tarihlerinde ise 261 sığınmacının ülkeye girişinin engellendiği ifade edildi.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli güzergahlarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında, Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede ayrıca 3 Nisan'da sığınmacı girişinin engellenmesi için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor Kelebia'da da tel örgü çekilmeye başlanmıştı. Macar hükümeti, son olarak 5 Temmuz'da aldığı kararla Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca "derin sınır kontrolü" sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×