Avrupa'daki sığınmacı krizi

Avrupa'daki sığınmacı krizi
14 Kasım 2016 Pazartesi 20:11

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 124 kişinin engellendiği bildirildi.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, 11-13 Kasım tarihleri arasında ülkeye girmeye çalışan 124 kişinin sınır bölgelerinde engellendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 1-6 Kasım tarihleri arasında 350, 7-13 Kasım tarihlerinde ise 225 sığınmacının ülkeye girişinin engellendiği ifade edildi.

Macaristan Başbakan Başdanışmanı György Bakondi ise Macaristan'daki sığınmacılarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 1 Ocak - 13 Kasım tarihleri arasında 28 bin 407 kişinin Macaristan'a iltica başvurusunda bulunduğunu ve bunlardan sadece 396'sının mülteci statüsünü alabildiğini açıkladı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli güzergahlarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında, Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede ayrıca 3 Nisan'da sığınmacı girişinin engellenmesi için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor Kelebia'da da tel örgü çekilmeye başlanmıştı. Macar hükümeti, son olarak 5 Temmuz'da aldığı kararla Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca "derin sınır kontrolü" sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.


Etiketler; #Macaristan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×