Avrupa'daki sığınmacı krizi

- Macaristan'a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 95 kişi engellendi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 95 kişinin önlendiği açıklandı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan sığınmacılardan cuma 20'sinin, cumartesi 22'sinin ve pazar günü 53'ünün Macaristan-Sırbistan sınırında engellendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 5-11 Eylül tarihlerinde 280, 12-18 Eylül tarihlerinde ise 195 sığınmacının ülkeye girişinin durdurulduğu kaydedildi.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Macaristan, 3 Nisan'da sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı. Macar hükümeti, son olarak 5 Temmuz'da aldığı karar ile Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca "derin sınır kontrolü" sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.


Etiketler; #Macaristan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×