Avrupa'daki sığınmacı krizi

- Macaristan'a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 101 kişi engellendi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a cuma, cumartesi ve pazar günü yasa dışı yollardan girmeye çalışan 101 kişinin engellendiği açıklandı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan sığınmacılardan cuma 51'inin, cumartesi 11'inin ve pazar günü 39'unun Macaristan-Sırbistan sınırında engellendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 29 Ağustos - 4 Eylül tarihlerinde 271, 5-11 Eylül tarihlerinde ise 280 sığınmacının ülkeye girişinin engellendiği kaydedildi.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Macaristan, 3 Nisan'da sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı. Macar hükümeti, son olarak 5 Temmuz'da aldığı karar ile Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca "derin sınır kontrolü" sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×