Avrupa'daki sığınmacı krizi

- Sırbistan'ın Macaristan sınırındaki Horgos kasabasında bulunan 545 sığınmacı, Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için bekleyişlerini sürdürüyor

Avrupa'daki sığınmacı krizi

HORGOS (AA) – Sırbistan'ın, Macaristan sınırındaki Horgos kasabasında çoğunluğu Afganistanlı 545 sığınmacı, daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için bekliyor.

Macaristan'ın 5 Temmuz'da sınır kontrollerini arttırması üzerine Sırbistan'da "takılı" kalan sığınmacılar, Macaristan'a girebilmek için sınırdaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Sırbistan'daki Yardım Merkezi'nin verilerine göre, günde ortalama 100 ila 200 sığınmacı buraya gelirken, sadece 15'i Macaristan sınırını geçebiliyor. Diğerleri ise bölgede kurdukları çadırlarda kalıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (BMMYK) yapılan açıklamada, Horgos'daki sınırda 545 sığınmacının bulunduğu bildirildi.

Sınırda bekleyen Afganistanlı Fayas, 13 gündür Sırbistan'da olduğunu söyleyerek, Macaristan'ın sınır geçişlerinde kolaylık sağlaması için beklediğini ifade etti.

Sınırda 12 gündür bekleyen Afganistanlı Lenodem de Almanya'ya gitmek ve orada çalışmak istediğini belirterek, "Her gün farklı yardım kuruluşlarından yiyecek yardımı alıyoruz ama hepsi konserve, sıcak yemek yok." dedi.

Bu arada, Macaristan'ın sınır kontrollerini arttırmasının ardından 664 sığınmacının Sırbistan'a geri gönderildiği kaydedildi.

Öte yandan, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic de Sırbistan'da dünden bu yana 2 bin 699 sığınmacının kayıt altına alındığını, bunlardan büyük bir kısmının Afganistan ve Pakistanlı olduğunu ifade etti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×